11 نکته برای استرس پرندگان

11 نکته برای جوجه های بدون استرس

علاوه بر نیازهای اساسی مانند غذا و استراحت،.مرغها به همان میزان استرس پرندگان میتواند روی عملکرد آنها تاثیر بگذارد. احتمالاً شما می دانید که چگونه استرس روی افراد تأثیر می گذارد و چگونه بر سلامتی آنها تأثیر می گذارد. استرس می تواند بر سلامتی مرغها نیز تأثیر بگذارد.
استرس در مرغ ها می تواند منجر به دعوا و آسیب دیدگی،.تغذیه نادرست و کاهش پاسخ ایمنی به بیماری شود. مرغ ها ممکن است تخمگذار را ترک کنند و پرندگان گوشتی ممکن است در اثر حملات ناگهانی قلب در اثر استرس از بین بروند.
در اینجا 11 تا از مهمترین روش ها برای شادابی و سلامت جوجه های خود آورده شده است، و اگر آنها را برای تخم مرغ یا گوشت پرورش می دهید این مطلب را نیز بخوانید.

برای نیازهای خود نژاد مناسب را انتخاب کنید

همه نژادهای مرغ در محیط شما به همان اندازه عملکرد خوبی ندارند. ابتدا تصمیم بگیرید که مرغ را برای چه چیزی می خواهید . تخم گذاری تخم مرغ، تهیه گوشت، نشان دادن یا صرفاً لذت بردن. سپس ویژگی های نژاد را با دقت مطالعه کرده و نژاد را انتخاب کنید که به نظر شما متناسب با نیاز شما باشد. اگر این کار را انجام دهید، کمتر احتمال دارد که از پرورش مرغ خودداری کنید، و جوجه های شما سالم تر و شادتر نیز خواهند شد.
آگاه باشید که افرادی که نژاد خاصی را دوست دارند کمی جزئی از آن هستند، اما تجربه آنها با این نژاد ممکن است به تجربه خوبی برای شما تبدیل نشود. سؤال کنید و از پرورش گاه های مرغ دیدن کنید تا احساس کنید کدام نژاد برای شما مناسب است
.

مسکن  یا سر پناه مناسبی را انتخاب کنید

داشتن سرپناه مناسب برای کم کردن استرس پرندگان نه تنها برای مرغ بهتر است، بلکه برای شما نیز بهتر است‌‎‌‌‌‌‌‌ بنابراین حتماً سرپناه مرغ خود را برنامه ریزی کرده و آن را قبل از خرید پرندگان تنظیم کنید. اندازه مسکن، نحوه دسترسی به آن را برای مراقبت از پرندگان و جمع آوری تخم مرغ، نحوه قرار گرفتن آن در حیاط خود ، و چگونه نورپردازی کنید.
مسکن مرغ باید از پرندگان خود، در برابر عناصر و شکارچیان محافظت کند. باید آنها را خشک و از پیش نویس نگه داشت. مسکن معمولاً از فضای داخلی و خارجی تشکیل شده است. اطمینان حاصل کنید که هر مرغ با اندازه بزرگ حداقل دارای یک چهارم مربع فضای داخلی و یک چهارم تا نیم متر مربع  فضای بیرون برای سلامتی مطلوب است.

هرچه فضای بیشتری فراهم کنید، مرغهای شما سالم تر خواهد بود. و هرچه عملکرد مسکن برای شما کارآمدتر باشد، از نگهداری مرغ خوشحال تر خواهید بود.

 

در صورت لزوم نور را  برای کاهش استرس پرندگان کنترل کنید

چرخه زندگی مرغ به مقدار نور روز یا نور مصنوعی دریافتی می چرخد. از مرغها خواسته می شود كه روزها طولانی تخم و جفت گیری كنند و هنگام كوتاه شدن روزها آنها استراحت کنند. استراحت کردن یا تولک رفتن فرآیندی است که مرغ پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید جایگزین میکند و از نظر انرزی بسیار مهم است. و وقتی پرندگان پر ریزی میکنند، معمولا تولید تخم متوقف میشود.

برای نگه داشتن مرغ‌ها و آماده کردن مرغ های جوان برای شروع کار، مکمل نور طبیعی هستند به طوری که آن‌ها ۱۴ تا ۱۶ ساعت نور روشن را در روز دریافت کنند. مقدار نور را برای مرغ ها تخمیرا کاهش ندهید مگر اینکه بخواهید آن‌ها را متوقف کنید

کنترل آفات

آفات موجوداتی مانند پرندگان وحشی، موش ها،  و مگس هایی هستند که در محوطه مرغداری در حال گردش هستند. آنها نه تنها به همسایگان توهین می کنند (و درد بزرگی برای شما) بلکه می توانند برای جوجه های شما نیز خطرناک باشند. موشها، پرندگان وحشی مانند سارها و گنجشکها، و اردکها می توانند بیماریهای زیادی را به مرغ شما منتقل کنند. آنها همچنین خوراک زیادی می خورند، اگر توجه نکنید، می تواند خسارت زیان اوری را به شما وارد کنند.

پرندگان را در برابر شکارچیان محافظت کنید

علاوه بر آفات، شکارچیان نگرانی بزرگی برای گله‎های مرغ هستند از این گذشته، افراد تنها کسانی نیستند که از مرغ برای شام لذت می‎برند. اگر می توانید مشکلات را پیش بینی کنید و از مرغ های دارای سرپناه محکم یا مناطق محدود برای پرسه زدن محافظت کنید.

کنترل انگل ها

انگل‌ها نه تنها باعث ناراحتی پرندگان نمی‎شوند، بلکه می‌توانند بیماری را تحمل کرده و پاسخ سیستم ایمنی مرغ را در برابر بیماری کاهش دهند. پرندگانی که بار سنگین انگل داخلی یا انگل خارجی دارند، تعداد تخم کمتری تولید می‌کنند، کندتر رشد می‌کنند و خوراک بیشتری می‌خورند.

نگه داشتن پرندگان به خوبی تغذیه شده و عاری از استرس.و بیماری به بدن آنها کمک می کند تا انگل‎ها را دفع کرده.بعضی از انگل ها مانند کرم ها به طور کامل از بین نمی روند زیرا تخم ها در محیط باقی می مانند. اگر پرندگان شما به خوبی تخم مرغ تولید نمی کنند یا لاغر و ناسالم به نظر می رسند، ممکن است زمان آن باشد که کرم ها یا کنه ها  را بررسی کنید.
شپش ها روی پرندگان زندگی می کنند، اما کنه ها و کنه ها ممکن است بیشتر وقت خود را در بخشی از مسکن بگذرانند. برای کنترل آنها، باید مسکن و همچنین مرغ را درمان کنید. درمان انگل ممکن است به معنای دادن داروهای مرغ یا سم پاشی از آنها یا مسکن با سموم دفع آفات باشد.

واکسیناسیون برای کم کردن استرس پرندگان

جلوگیری از مشکلات همیشه بهتر از تلاش برای برطرف کردن آنهاست. هنگام خرید جوجه های یک روزه، اغلب فرصتی برای واکسینه کردن آنها با هزینه ای اضافی ارائه میشود. گفتن بله یک ایده عاقلانه است.
واکسن ها را می توان در مراحل مختلف زندگی مرغ ها انجام داد. بسیاری از واکسن ها سن مطلوب را نشان می دهند، اما اگر مرغ پس از آن واکسن را دریافت نکرد، بعضاً بعداً تجویز می شود. این وضعیت بستگی به بیماری ای دارد که می خواهید از آن جلوگیری کنید. واکسن ها بسته به نوع بیماری که پیشگیری می کنند، می توانند از طریق دهان، چشم، بینی یا تزریق انجام شود.

برخی از واکسن ها با یک دوز از بیماری جلوگیری می کنند. برخی دیگر به چندین دوز نیاز دارند.

یک رژیم غذایی متعادل را انتخاب کنید

مرغهای با تغذیه خوب تخم‌مرغ بیشتری می‎گذارند،.سریعتر رشد می‎کنند،گوشت بهتری تولید می‎کنند و سیستم ایمنی بهتری برای مقابله با بیماری دارند. مرغها مانند جوجه‌ها نیستند، اما شما باید بر رژیمهای غذایی آنها نظارت کنید. حتی اگر آنها منطقه بزرگی از زمین برای علوفه دارند، آنها باید حداقل بخشی از رژیم غذایی.خود را از طریق خوراک تجاری تهیه کنند تا آنها تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

آنها تقریبا هر چیزی را خواهند خورد، چه ماده مغذی باشد و چه نباشد. بلکه یک قطعه زمین نیز تغذیه‎ای را که مرغ‎ها به آن نیاز دارند را تأمین نمی‎کند. برخلاف مرغ‎های خانگی ، مرغ های وحشی که تمام غذای خود را از طبیعت دریافت می کنند، فضای زیادی برای پرسه زدن و شکار برای رفع نیازهای خود دارند.

آب تمیز کافی تهیه کنید

داشتن آب تمیز در همه زمان ها یکی از بهترین راه ها برای کم‎کردن‎استرس‏‎پرندگان ، ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎و سالم نگه داشتن و تولید تخم مرغ است. مرغ ها به آب خوب و تمیز نیاز دارند.تا تخم گذاری‌‌‌‎‎بهتری‏‌‎داشته باشند، سریع رشد کنند و تمام عملکردهای زندگی را انجام دهند. اطمینان از وجود آب حتی در زمستان برای سلامتی آنها ضروری است.
مرغ ها می توانند کمی از آب ایراد بگیرند. آنها آبی را دوست ندارند، که خیلی گرم یا به شدت طعم دار باشد. اگر آزادانه بنوشند، به همان اندازه غذا نمی خورند، و این امر بر تولید و سلامتی آنها تأثیر می گذارد. اطمینان حاصل کنید که مرغها همیشه از آب تمیز و تازه برخوردار هستند.

مراقب خطرات منتقل کننده بیماری باشید

بسیاری از بیماری‌های مرغ بر‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی لباس،‌‌‌‌‌‎‎ کفش و دست باقی می ماند. وقتی به مرغ داری های دیگران مراجعه می کنید یا به یک نمایش گاه می روید، حتما کفش و لباس خود را عوض کنید و قبل از تماس با گله خود دست های خود را بشویید‎‎.  همچنین قبل و بعد از استفاده حتماً تمام تجهیزات استفاده شده مانند حامل ها را ضد عفونی کنید.

هر وقت لازم باشد از قرنطینه استفاده کنید

یکی از ساده ترین اما کمترین راهکارهایی که یک صاحب گله خانه برای حفظ  و کم کردن استرس پرندگان و جوجه‌های سالم دارد، قرنطینه کردن تمام پرندگان جدید و تمام مرغ‎هایی است که از‎ یک نمایشگاه یا فروش‎گاه به خانه می‎آیند. جوجه‎های برگشتی یا وارد شده را به مدت 2 هفته از بقیه گله دور نگه دارید. اگر مرغ مریضی دارید، آنها را از بقیه گله دور کنید و آنها را قرنطینه کنید تا سعی کنید از شیوع بیماری جلوگیری کنید. پرندگان زخمی شده نیز باید قرنطینه شوند تا دیگران آنها را اذیت نکنند.

ترجمه شده از سایت www.dummies.com

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *