تلقیح مصنوعی
مدیریت تلقیح مصنوعی برای کیفیت پرورش .تلقیح مصنوعی بوقلمون یک روش معمول در صنعت پرورش بوقلمون های یا وزن بالا است. برای موفقیت این کار نیاز به افرادی اموزش دیده و بوقلمون های نر دارید که منی با کیفیتی تولید می کنند. در این مقاله به برخی از مناطق مهم مدیریت تومور پرورش دهنده پرداخته می شود تا اطمینان حاصل شود که منی با کیفیت عالی برای تلقیح مصنوعی وجود دارد.

برنامه روشنایی

در حالی که بوقلمون های نر در مرحله تولید مایع منی هستند، حفظ حداقل 14 ساعت برنامه نوری در روز بسیار مهم است. این مقدار تایین شده است و بیشتر برای تحریک تولید منی بهتر است. اگر نرها در سالن های که یک طرفه انها پنجره ای دارد که اجازه می دهد نور طبیعی باشند ، پرورش داده میشوند، شما باید از نور مصنوعی برای حفظ طول روز مناسب استفاده کنید، زیرا روزهای طبیعی کوتاه می شوند. ضروری است که شما در زمان تولید مایع منی، مدت زمان نور یا شدت نور را کاهش ندهید، زیرا این امر به منی بی کیفیت منجر می شود و می تواند باعث کمیت تولید مایع منی در تلقیح مصنوعی شود.

تغذیه

اطمینان از تأمین نیازهای غذایی مناسب از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. رژیم‌های غذایی و ترکیبات رژیم غذایی باید برای به حداقل رساندن توسعه چاقی به کار گرفته شوند. یک بوقلمون نر با وزن مناسب برای تلقیح مصنوعی، منی با کیفیت بالا و سهولت بیشتر تولید می کند. توجه به این نکته همیشه حائز اهمیت است که هرگونه تغییر در رژیم غذایی باید بصورت تدریجی و همراه با یک متخصص تغذیه انجام شود.

 آب تمیز

آب نیاز اساسی یک بوقلمون است. آنچه باید توجه داشت این است که آب تمیز همان چیزی است که می تواند یک تفاوت بزرگی ایجاد کند. تمیز کردن آب اطمینان می‌دهد که پرندگان شما با حذف یک فرصت برای باکتری‌ها برای ورود به بدنشان سالم می‌مانند.یک پرنده سالم کیفیت را بسیار آسان‌تر از سلامت در معرض خطر قرار می‌دهد.

رسیدگی و رفاه

تحریک و جمع آوری مایع منی در هنگام تلقیح مصنوعی به دست زدن به مدت زیادی از بدن پرنده نیاز دارد، بنابراین اطمینان از گرفتن ملایم بوقلمون در این مدت بسیار مهم است. در هنگام برداشتن و رهاسازی نرها باید مراقب باشید تا از کبودی یا آسیب دیدگی جلوگیری شود.

برای تحریک انزال روش های مختلفی برای کنترل تلقیح مصنوعی بوقلمون های نر وجود دارد. در حالی که چند روش از تکنیک های یک نفره وجود دارد، متداول ترین تکنیک به دو نفر نیاز دارد. در تکنیک دو نفره “نگهدارنده” و “جمع کننده” وجود دارد. نگهدارنده  وظیفه نگه داشتن پاهای پرنده و عملکرد دستگاه مایع منی را دارد. “جمع کننده” مسئول تحریک است، که شامل ماساژ ناحیه اطراف گردو است. “جمع کننده” باید در هنگام  جمع آوری بیش از حد مراقبت کند و بیش از 2  ضربه استفاده نکند. پس از دو ضربه، خطر آسيب به ناحيه استخراج منی افزايش مي يابد و حداقل مني اضافي نيز بدست مي آيد. رسیدگی مناسب تضمین می کند كه نرها به حداكثر  كیفیت مایع منی دست یابند تا در تولید تخم های نطفه دار و حاصلخیز كمك كنند.

کیفیت مایع منی

مایع منی با کیفیت خوب از قوام ضخیم و رنگ مروارید سفید برخوردار است. مهم است که مایع منی را فقط از انتهای فال جمع کنید. داشتن یک آسپیراسیون آهسته برای جلوگیری از آسیب رساندن به دم اسپرم ها ، که می تواند کیفیت مایع منی را به خطر اندازد، بسیار مهم است.

با جمع آوری اسپرم، باید مراقب باشید تا جمع آوری آلاینده های ناخواسته مانند ادرارها یا مواد مدفوع به حداقل برسد. با چند نکته کلیدی در مورد مدیریت قابل اجتناب است:

  • 4 تا 6 ساعت قبل از جمع آوری مایع منی تغذیه نکنید.
  • روشنایی کافی را برای بررسی آسان بصری از کیفیت مایع منی حفظ کنید.
  • در هنگام آسپیراسیون ، منی را بیشتر به قسمت بیرون نکشید.

امکانات مجموعه نیز برای تلقیح مصنوعی بوقلمون در کیفیت مایع منی نقش دارد. مایع منی از نرها باید یک تا دو بار در هفته جمع آوری شود. محدودیت های جمع آوری برای مدت طولانی می تواند منجر به کاهش تولید مایع منی و کیفیت اسپرم شود. یکی از راه های تشخیص تعداد کم یا کاهش اسپرم ها این است که مایع منی ممکن است به رنگ خاکستری به نظر برسد و از نظر قوام آبکی باشد.

خلاصه

عوامل زیادی وجود دارد که به تولید موفق مایع منی با کیفیت بالا برای تلقیح کمک می کند. در بالا ما تکنیک های کلیدی مدیریت را که می تواند به این موفقیت کمک کند، مرور کردیم. لازم به ذکر است که عوامل دیگری مانند ژنتیک ، بهداشت ، نوع لانه و تراکم گله نیز در تولید منی با کیفیت عالی نقش دارند.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *