پرورش کبک

کبک جوکار

کبک جوکار نسبت به سایر گونه‌های از وزن بهتری برخوردار است. به طور میانگین کبک نر بالغ 700 تا 800 گرم و کبک ماده 500 تا 700 گرم وزن دارد که می‌توان وزن ایده عالی برای یک پرنده کوچک باشد. طول این پرنده بین 31 تا 35 سانتی متر می‌باشد که کبک نر نسبت به کبک ماده از جثه بزرگتری برخوردار است. ترکیب پرها در هر دو نوع کبک نر و ماده یکسان می‌باشد.نوک یاق پا و کنار پلک‌ها به رنگ صورتی تا قرمز نیز می‌باشد. در کبک‌های بالغ نر در قوزک پا معمولا یک سیخک مشاهده می‌شود. کبک‌های که به سن بلوغ نرسیده‌اند به رنگ قهوه‌ای تا خاکستری مشاهده می‌شوند. دوره جوجه کشی کبک 24 روز می‌باشد  و یک کبک تا زمان کشتار به 20 هفته زمان نیاز دارد. کبک‌ها از خوانواده پرنده‌های وحشی هستند و گوشتی نسبت به سایر پرندگان مثل مرغ و اردک از ارزش غذای بالاتری برخوردار هستند و لذا گوشت خوشمزه‌ای دارند.

هدف از پرورش کبک

هدف از پرورش کبک به چندین منظور انجام می‌شود:

پرورش کبک تخمی با هدف فروش تخم خوراکی کبک شروع می‌شود و در این روش فقط کبک‌های ماده جهت تخم خوراکی نگهداری می‌شوند. در این روش پرورش دور بلند مدت می‌باشد و دفعات تخم ریزی تکرار می‌شود.

در این نوع پروش منظور فقط خرید جوجه یک روزه می‌باشد و نگهداری کبک‌ها تا سن 20 هفتگی یا زمانی که به وزن خوب کشتار رسیدند نگهداری می‌شوند و سپس به کشتارگاه انتقال پیدا می‌کنند و دوره پرورش کوتاه مدت می‌باشد.

در این روش کبک‌ها جهت پرورش تخم خوراکی یا تخم نطفه دار نگهداری می‌شوند و چرخش تولید ادامه‌دار می‌باشد.

پرورش کبک جهت فروش تخم نطفه‌دار یکی دیگر از اهداف نگهداری کبک می‌باشد. در این روش هر 3 عدد کبک ماده با 1 عدد کبک نر نگهداری می‌شوند و تخم آنها جهت تولید جوجه به کارگاه‌های جوجه کشی منتقل می‌شود.

فروش جوجه یک روزه به چندین طریق می‌تواند صورت بگیرد.

1.خرید تخم نطفه‌دار کبک از تولیدکنندگان معتبر و گذاشتن آنها در داخل دستگاه جوجه کشی.

2 تولید تخم نطفه‌دار و گذاشتن انها در داخل دستگاه جوجه کشی.

در این روش تولیدی کبک جوجه‌ها به منظور فروش قبل از بالغ شدن پرورش داده می‌شوند.

یک پرورش دهنده کبک موفق کسی است که تمام جوانب پرورش کبک را قبل از شروع بررسی می‌کند

انواع روش های نگهداری کبک

در این روش نگهداری کبک‌ها در کف اتاق یا سالن نگهداری می‌شوند در این روش هزینه اولیه پایین است و سالن جهت پرورش به اندازه کبک‌های 20 عددی تقسیم می‌شود تا جنگ و نزاع بین پرندگان کتر باشدف و درصد تخم نطفه‌دار بیشتر باشد.

در این روش نگهداری کبک‌ها در قفس‌های طبقاتی نگهداری می‌شوند و ضمن افزایش سرمایه ثابت اولیه از هر جهت نسبت به سیستم اولیه ترجیه داده می‌شود. که می‌تواند هم از نظر مکان تعداد کبک بیشتری را در یک اتاق نگهداری کرد و همچنین سلامتی کبک در این روش نگهداری نسبت به بستر بهتر می‌باشد.

پرورش کبک را چگونه آغاز کنیم؟

در این روش پرورش می‌توانید تخم نطفه‌دار را از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید و خودتان با دستگاه جوجه کشی کبک جوجه کشی کنید سپس با انتخاب روش پرورش تایین کنید که می‌خواهید چه نوع پرورشی را ادامه دهید.

در صورتی که وقت کافی یا دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه یک روزه ندارید می‌توانید جوجه یک روزه را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید.

در این روش خرید جهت تولید تخم خوراکی یا کارگاه جوجه کشی می‌توانید کبک تازه به بلوغ رسیده یا نیمچه کبک را خریداری کنید و کارگاه تان را، راه اندازی کنید.

 

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *