خصوصیات مرغ تخم‌گذار

خصوصیات مرغ تخم‌گذار

پرورش مرغ تخم‌گذار نیازمند آشنایی کامل با تمامی خصوصیات، انواع نژادها و نیازهای آن ها می‌باشد، که با انتخاب بهترین نژاد مرغ تخم‌گذار، میتوان با خیالی آسوده تر نسبت به پرورش آن اقدام نمود. انتخاب نژادی مناسب با بیشترین تولید تخم و هزینه ی پرورش مقرون به صرفه، میتواند سود مناسبی برای پرورش دهندگان به همراه داشته باشد. انتخاب نژادی با سازگاری و مقاومت بالا نسبت به شرایط اقلیمی و بیماری ها، ریسک پرورش را کاهش می‌دهد. از نظر ویژگی های ظاهری مرغ تخم‌گذار تاج بزرگی داشته، براق و قرمز رنگ میباشد، پاهایی محکم، سالم و بدون انحراف دارد. این نوع مرغ دارای منقار محکم و کوتاهی می‌باشد و شکم نرم و پهنی دارد، رشد عضلات سینه در آن خوب بوده و پرهایی ساییده شده و کهنه دارد. مرغ تخم‌گذار فعال تر بوده و در مقایسه با مرغ گوشتی سبک تر می‌باشد و سرحال تر به نظر می‌رسد. مرغ گوشتی به دلیل ژنتیک خاص خود مستعد وزن می‌باشد و در سن حداکثر 6 هفتگی به وزنی تقریبی 2 – 2/3 کیلوگرم وزن می‌رسد. مرغ گوشتی برای وزن گیری و رکورد بهتر نیاز به جیره دارای پروتئین بالاتر نیز می‌باشد ولی مرغ تخم‌گذار ( لگهورن ) جیره روتئین بالا بخصوص در پیک تولید باعث عارضه پرولاپس و در نهایت مرگ خواهد شد. مرغ تخم‌گذار خوب در سال بسته به شرایط تغذیه، محیطی و نژاد بین 200 تا 305 عدد تخم می‌گذارد. این گونه مرغ های تخم‌گذار را می‌توان با استفاده از انواع دستگاه جوجه کشی پرورش داد. به منظور بالا بردن این میزان و استحکام پوسته تخم در زمان تخم‌گذاری از ویتامین AD3E استفاده می‌شود.

بطور کلی مرغ های تخم‌گذار سه دسته هستند : مرغ تخم‌گذار بومی، مرغ تخم‌گذار صنعتی و مرغ تخم‌گذار رنگی

۱-مرغ تخم‌گذار بومی یا محلی :

این مرغ ها جزء مرغ‌های اصیل و سازگار با شرایط آب و هوایی ایران محسوب شده و در روستاهای ایران نگهداری می‌شوند و با تحقیقات به عمل آمده تنها مرکز تکثیر و ترویج این مرغ‌ها مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی ساری در استان مازندران می‌باشد که به آن مرغ جهادی و مرغ بومی اصلاح نژاد شده نیز می‌گویند. البته متاسفانه در سایر استان‌ها آنچه به عنوان مرغ جهادی نامیده می‌شود از این دسته نیست و جزء مرغ های دورگ محسوب می‌شوند.

۲- مرغ تخم‌گذار صنعتی:

به علت بی ارزش بودن مرغ بعد از تمام شدن دوره تولید، مرغ‌ها را به قیمتی خیلی کم (حدود ۵ هزار تومان) می‌توان فروخت در صورتی که قیمت تمام شده آن برای تولید کننده حدود ١۵هزار تومان می‌باشد.

٣- مرغ تخم‌گذار رنگی:

این نژاد از مرغ‌ها جزء مرغ‌های بومی اصلاح شده و محلی کشورهای دیگر بوده و بسیار پرتولید بوده و بهترین گزینه جهت پرورش می باشند.

معرفی بهترین نژاد مرغ تخم‌گذار:

مرغ سیاه مرندی به عنوان بهترین نژاد مرغ تخم‌گذار در ایران شناخته شده است. این مرغ تخم‌گذار، بومی شهر مرند از استان آذربایجان شرقی می‌باشد. این مرغ چندین ویژگی منحصر به فرد دارد و فقط خاصیت تخم‌گذار بودن آن نیست که آن را متمایز از بقیه مرغ‌ها کرده است. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های مرغ مرندی اشاره می کنیم:

  1. مهم‌ترین و اصلی‌ترین خصوصیت مرغ سیاه مرندی، تخم‌گذار بودن آن می‌باشد که آن را از سایر مرغ ها متمایز کرده است.
  2. ظاهر زیبای مرغ و خروس مرندی باعث شده تا علاقه مندان به پرندگان زیبا از این نمونه به عنوان پرنده زینتی استفاده نمایند.
  3. ویژگی دیگری که این مرغ ها دارند گوشت مرغوب آنهاست که یکی از بهترین و پرخاصیت ترین گوشت ها را دارا هستند.

مشخصات ظاهری مرغ مرندی :

اصولاً نژاد مرغ و خروس مرندی از لحاظ ظاهری دارای جثه ای جمع و جور، دارای پر در نواحی ساق پا و پاهای خود می‌باشد و به هیچ عنوان این مرغ دارای کاکل در سرش نمی‌باشد.

خواص تخم‌مرغ مرندی:

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تخم‌مرغ نژاد مرندی به علت رنگ سیاه این نژاد، از بروز سرطان و آلزایمر و همچنین از کم شدن قدرت بینایی جلوگیری بعمل می آورد.

خواص گوشت مرغ مرندی:

گوشت این مرغ خواص بی شماری دارد مثلاً نشاط آور است و از بروز افسردگی جلوگیری می کند و به علت کم چرب بودن برای افرادی که تحت رژیم هستند مناسب می‌باشد. همچنین گوشت مرغ مرندی کلسترول پایینی دارد و از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری به عمل می آورد. ضمناً در درمان و پیشگیری از بیماری آلزایمر نیز توصیه می‌شود.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *