بیماری های مرغ
انواع بیماری مرغ

چهار نوع بیماری اصلی در مرغ وجود دارد: بیماری های متابولیک و تغذیه‌ای. بیماری‎های عفونی؛ بیماری‎های انگلی؛ و بیماریهای رفتاری

بیماریهای متابولیک و تغذیه ای

ایننوع بیماری در شرایط ناشی از اختلال در عملکردهای متابولیکی طبیعی یا از طریق نقص ژنتیکی، تغذیه نامناسب یا اختلال در استفاده از مواد مغذی است. این موارد شامل سندرم کبد چرب ، پروز (یا تاندون لغزنده) ، ریکت و خستگی پرنده است.

بیماری های عفونی

یکی دیگر  از بیماری های مرغ  بیماری عفونی است . بیماری است که در اثر حمله به میزبان توسط یک بیماری زا ایجاد شده و متعاقباً در بدن رشد می‌کند و تکثیر می‎شود. بیماریهای عفونی غالباً مسری هستند ، به این معنی که می توانند مستقیم یا غیرمستقیم از یک موجود زنده به دیگری سرایت کنند. این موارد شامل آنسفالومیلیتیت مرغی ، آنفلوانزای مرغی ، سل مرغی ، عفونت ویروس آنمی مرغ (یا CAV) ، کلامیدوزیوز ، سندرم قطره تخم مرغ (یا EDS) ، Fowl Cholera (یا Pasteurellosis) ، Fowl Pox ، Bronchitis عفونی ، عفونت یا Bustal Dise می باشد. ، کوریزا عفونی ، لارنگوتراشیت عفونی ، لکوزی لنفاوی ، بیماری مارک ، مایکوپلاسموز ، انتریت نکروتیک ، بیماری نیوکاسل و سالمونلوز.

بیماری‎های انگلی

بیماری های انگلی عفونت یا آلودگی به ارگانیسم های انگلی هستند . آنها غالباً از طریق تماس با یک بردار میانی منعقد می شوند . اما ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض مستقیم اتفاق بیفتد.  انگل ارگانیسم است که در آن زندگی می‎کند و تغذیه آن از یک ارگانیسم دیگر است. انگل نمی تواند به طور مستقل زندگی کند. این‍‍‍‌‌‍‍‎ها شامل کوکسییدیوز ، Cryptosporidiosis ، Histomoniasis ، شپش و کنه ها مانند کنه قرمز ، کرم‎های انگلی (یا Helminths) ، توکسوپلاسموز و تریکومونیازیس است.

بیماریهای رفتاری

یک دیگر از بیماری های مرغ . الگوهای رفتاری غیر عادی است که می تواند منجر به آسیب یا سلامتی پرنده و یا همراهانش شود . اینها شامل موارد آدمخواری (یا لگد زدن تهاجمی) است.

 

طیور می تواند مبتلا به انواع مختلف بیماری شود ، و طیف گسترده ای از آفات (و مشکلات رفتاری) از جمله موارد موجود در لیست زیر.

بیماری های ناشی از ویروس ها

بیماریهای ناشی از کلامیدیا

بیماریهای ناشی از مایکوپلاسما

بیماری های ناشی از باکتری ها

بیماریهای ناشی از قارچ

بیماری های ناشی از تک یاخته ها

بیماری های ناشی از انگل های داخلی

بیماریهای ناشی از انگلهای خارجی

بیماریهای ناشی از اختلالات متابولیک

بیماریهای ناشی از عوامل محیطی

آفات

 

دسته ها

دیدگاه ها

یک دیدگاه دربارهٔ «بیماری مرغ و انواع آن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *