بیماری شایع بوقلمون ها

 

بوقلمون ها مانند سایر حیوانات خانگی گاهی بیمار می شوند. به طور طبیعی ، بیماری های بوقلمون آسیب قابل توجهی به اقتصاد می رساند ، زیرا تعداد مولد کاهش می یابد و پرنده باقیمانده برای جوجه کشی مناسب نیست ، زیرا سبک است و از لحاظ زیبایی ظاهری ندارد. اگرچه شما می دانید چگونه بوقلمون هابیمار را به درستی تشخیص داد ، می توان از بیماری های بوقلمون پیشگیری کرد. درمان در منزل در مرحله اولیه بوقلمون  بیماری بهتر است. اگر در ابتدا درمان بیماری های شایع بوقلمون مشکل است ، دعوت از دامپزشک توصیه می شود.

فهرست مطالب

بیماری های شایع بوقلمون ها

در صورت مشاهده علائم احتمالی شیوع بیماری در پرندگان ، باید با بهترین روش درمان پرندگان با دامپزشک مشورت کنید. همچنین می توانید عکس ها و فیلم های بیماری های شایع را مطالعه کرده و توضیحات را بخوانید. فرهنگ و آگاهی مناسب از زخمهای عظیم به شما کمک می کند تا نوع بیماری را به راحتی تشخیص دهید. بسیاری از بیماریها به دلیل کمبود پروتئین ، آهن و ویتامینهای گروههای A ، B در مولدین و پرندگان جوان رخ می دهد.

مسئولیت بیماری بوقلمون ها

بیماری های شایع بوقلمون ها بیماری های بوقلمون مولد و نیمچه.و همچنین سلامتی آنها فقط مربوط.به کسانی نیست که آنها را نگه می دارند ، این موضوع مورد توجه مصرف کنندگان محصولات گوشتی.، عموم مردم و حتی سازمان های دولتی است. بیماری های بوقلمون ها دیگر ماهیت خصوصی ندارند بلکه از اهمیت ملی برخوردار هستند. برای حل این مشکل ، پرورش دهندگان باید بتوانند از هر بیماری در بوقلمون جلوگیری کرده و در صورت عدم موفقیت.، آن را تعیین و درمان کنند. از این گذشته ، آنها نه تنها در برابر سلامتی پرندگان ، بلکه درمورد رفاه حال همشهریانشان نیز مسئول هستند. پیشگیری مهمترین جایگاه را در مبارزه با بیماری دارد.

هیچ رازی نیست که تغذیه مناسب ، مراقبت و اقدامات پیشگیرانه می تواند از بیماری بوقلمون جلوگیری کند یا حداقل عواقب منفی چنین آزار دهنده ای را کاهش دهد.

برعکس ، عدم رعایت توصیه های مراقبت و تغذیه منجر به اپیدمی بیماری های خطرناک می شود ، و شرایط زندگی نامناسب می شوند. بوقلمون ها اغلب از بیماری های ناشی از میکروارگانیسم های مختلف رنج می برند: باکتری ها و ویروس ها. عدم رعایت استانداردهای بهداشت محیط  و تغذیه مغذی و مفیدی را برای انواع میکروب ها ایجاد می کند و این پیشگیری در این شرایط است . موثرترین و ارزان ترین روش. همچنین اتفاق می افتد که پرندگان پرهای خود را از روی بدن و سر خود می ریزند ، این می تواند یک مشکل روحی و روانی باشد.

بیماری های عفونی

مایکوپلاسموز تنفسی Respiratory mycoplasmosis

به روشی ساده می توان این بیماری را آبریزش بینی نامید. مسیر انتقال این عفونت از طریق هوا انجام می شود. معمولاً این بیماری طیور بیشتر در فصل سرما دیده می شود. کمبود گرما ، فضای خنک کننده و رطوبت بیش از حد از دلایل اصلی این بیماری است.

غذاهای بی کیفیت نیز می توانند نقش خود را داشته باشند. مایکوپلاسموز تنفسی با کمبود ویتامین همراه است (کمبود ویتامین B و A در آزمایش های آزمایشگاهی بوقلمون ها مشاهده شده است) و ضعف عمومی سیستم ایمنی بدن. علامت اصلی وضعیت کلی ضعیف پرنده است:

التهاب چشم و اختلال بینایی همراه ، ترشحات مخاطی از بینی و چشم ها ، کاهش وزن ، کاهش تولید تخم مرغ. علاوه بر این، بوقلمونها در این دوره راه رفتن بسیار خاصی دارند. این تصور که بوقلمونها مست هستند اغلب پایین می آیند ، پاها به یکدیگر می چسبند.، به طور کلی ، هماهنگی حرکات مختل می شود. این به دلیل دید ضعیف است ، پرنده نمی تواند جایی را ببیند. در طیور جوان ، تنفس مکرر نیز به علائم اضافه میشود. اگر تدابیری برای درمان پرنده اتخاذ نشود ، مرگ پرندگان حاصل می شود.

 درمان مایکوپلاسموز تنفسی

همیشه نتیجه مطلوبی نمی دهد. برخی از مالکان ترجیح می دهند بلافاصله بوقلمون مریضی را بخصوص نیمچه ها را بکشند. با این وجود نمی توانید چنین اقداماتی را امتحان کنید. بوقلمون بزرگسال با کلرترتراسیکلین و اکسی تتراسایکلین همراه است. اضافه کردن محصولات حاوی ویتامین ها ، گیاهان (به ویژه پیاز ، زیرا ضد عفونی کننده نیز هست) ضروری نخواهد بود. این به سیستم ایمنی ضعیف بوقلمون ها کمک می کند. برخی از متخصصان آنتی بیوتیک ها را توصیه می کنند: اریترومایسین ، کلرامفنیکل و استرپتومایسین.

واکسن ویژه ای نیز برای این بیماری در دسترس است. با غذا به میزان 0/4 کیلوگرم در هر 1 تن مخلوط می شود. اقدامات بهداشتی را هنگام مراقبت از پرنده نباید فراموش کرد. ایجاد یک میکرو آب و هوای گرم و خشک در یک اتاق بوقلمون ضروری است تا پاها و سر راحت باشد. برای این کار می توانید از بخاری های مختلفی استفاده کنید. لازم است به طور منظم اتاق را تمیز و تهویه کنید. نوشابه ها و فیدرها را برای عفونت بشویید و معالجه کنید. بوقلمون های بیمار و سالم را جداگانه نگه دارید.

سل در بوقلمون ها

این یکی از ناخوشایندترین و خطرناک ترین بیماری های عفونی بوقلمون است. این بیماری در ریه ها و مجاری هوایی پرنده قرار دارد و عملکرد طبیعی آن را مختل می کند. این بیماری های طیور از طریق تخم مرغ های کثیف ، آب و بستر پخش می شود. علائم سل با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است:

پاهای پرنده جای خود را باز می کند و بوقلمون ها هنگام تلاش برای راه رفتن سقوط می کنند ، کاملا بی حال می شوند ، اشتهای آنها از بین می رود و در نتیجه ، وزن آنها کاهش می یابد ، رشد های خاص این بیماری بر روی پوست قابل مشاهده است. درمان سل تقریباً غیرممکن است.

این بیماری خطرناک تلقی می شود زیرا در حال حاضر برای درمان مناسب نیست. به منظور حداقل نگهداری از دام ها ، در اولین نشانه بیماری ، بوقلمون های بیمار باید از بین بروند. در اتاقی که پرنده در آن نگهداری می شود ، بهداشت کامل انجام می شود. همه دیوارها تمیز می شوند ، ظرف ها شسته و ضد عفونی می شوند ، کف از زباله تمیز می شود ،بستر تعویض میشود. اتاق تهویه می شود تا زیر آفتاب قرار میگیرد. تا 2 ماه ، این اتاق برای  پرندگان مناسب نیست. هوادهی و خشک کردن آن در این دوره روزانه ضروری است.

هیستومونوز

این بیماری جوجه بوقلمون ها را در شرایط نامناسب نگهداری تحت تأثیر قرار می دهد. توسعه بیماری نیز با عدم رعایت بهداشت از محل مورد علاقه است ، به خصوص اگر صاحب آن قبلاً غازها یا مرغ هایی را در آنجا نگهداری کرده باشد. این بیماری نیاز به درمان فوری دارد ، زیرا خیلی سریع پیشرفت می کند. در غیر این صورت ، پرنده شروع به مردن می کند.

علائم هیستومونوز

علائم هیستومونوز را می توان با علائم خارجی تشخیص داد. این بیماری اندام های داخلی بوقلمون را درگیر می کند.همچنین رنج می برند و مفاصل آنها.یک پرنده بیمار از اسهال رنج می برد. فضولات بوقلمون سبز است. پرنده بی حرکت است ، سعی می کند حرکت کند ، زیرا پاهای خود را نگه ندارد. بی علاقگی کامل و کاهش اشتها وجود دارد. درمان هیستومونیاز ی فقط طبیعتاً دارویی است و هرچه زودتر بوقلمون درمان شود بهتر است. از واکسن های furazolidone یا Osarsol استفاده کنید. آنها با غذای اصلی بوقلمونها وسواس دارند.

علاوه بر این ، برای مبارزه با کرم ها یا به روشی دیگر ، کرم ها به مواد غذایی اضافه می شوند. از آنجا که این بیماری ها غالباً به طور همزمان اتفاق می افتند و به همان دلایل ایجاد می شوند. سولفات پیرازین یا فنوتیازین در برابر کرم ها موثر هستند. علاوه بر این ، خانه مرغ باید ضد عفونی شود. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ، محل باید تمیز نگه داشته شود و واکسن برومترونید باید به غذاهای حاوی بوقلمون اضافه شود. این دارو حدود 33 تا 39 روز تجویز می شود و یک ماده پیشگیرانه موثر در برابر هیستومونیازیس است.

کرم در پرندگان

همه حیوانات خانگی و پرندگان وحشی اغلب از این انگل ها رنج می برند. آنها می توانند هم پرندگان بالغ و هم حیوانات جوان را تحت تأثیر قرار دهند. بعضی اوقات پرندگان آلوده می شوند. کرمها یا تخمها و لاروهای آنها می توانند از هر طریق ممکن به بدن وارد شوند:

پرندگان بیمار ، آب و غذای آلوده ، خاک ، ظروف کثیف. کرمها می توانند در هر دو دستگاه قرار بگیرند دستگاه گوارش بوقلمون و در اندام های تنفسی ، عملکرد طبیعی دومی را مختل می کند. علائم عفونت با کرم های خارجی مورد توجه قرار نمی گیرد. با این حال ، پرورش دهندگان باید مراقب باشند اگر پرنده با اشتهای خوب ، کمی وزن اضافه کند یا حتی کاملاً آن را از دست بدهد.

همچنین کاهش ایمنی در برابر سایر بیماری ها نیز وجود دارد. درمان کرم ها باید از نظر پزشکی انجام شود. صنعت مقدار زیادی از این داروها را تولید می کند که می تواند برای درمان یک پرنده استفاده شود. مشهورترین آنها سولفات پیپرازین و فنوتیازین است. برخی از دارندگان از داروهای سنتی استفاده می کنند ، اما اگر کرم ها در سیستم تنفسی موضعی باشند ، بسیار کارآمد نیستند. علاوه بر این ، آنها بر روی همه انواع و انگلهای روده کار نمی کنند. مالکان لازم نیست منتظر بیماری یا عدم بیماری پرنده شوند. بسیاری از داروهای پیشگیرانه باید هر 1-2 ماه یک بار تجویز شوند.

آبله در بوقلمون ها

این بیماری نه تنها بوقلمون ها ، بلکه مرغ های خانگی را نیز درگیر می کند. از یک نوع مرغ ، از طریق غذا یا نوشیدنی عمومی به راحتی به نوع دیگر منتقل می شود. همچنین اگر در تماس نزدیک باشد ممکن است از یک پرنده بیمار به یک پرنده سالم انتقال پیدا کند. همچنین توسط حشرات حمل می شود. مگس ها و پشه ها از این نظر به ویژه خطرناک هستند. علائم آبله از خارج قابل مشاهده است. علامت اصلی یک بثورات مشخص روی پوست پاها و سر است. پرها مانند پرنده ای جنگنده به نظر می رسند ، اما از حالت طبیعی خارج می شوند.

علائم ابله

بوقلمون ها بی حال شده و از کمبود اشتها رنج می برند. درمان آبله به این ترتیب انجام نمی شود. پردازش آن تقریباً بی فایده است. این بیماری هنوز قابل درمان نیست ، بنابراین ، برای مبارزه با آن ، باید توجه بیشتری به اقدامات پیشگیرانه داشت. در اولین علامت ، پرنده بیمار مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و اتاق کاملاً ضد عفونی می شود. واکسن جنینی برای پیشگیری از بیماری موثر است. اگر خطر عفونت وجود دارد ، باید بدون هیچ مشکلی به بوقلمون ها داده شود. لازم نیست پس انداز کنید ، در غیر این صورت ممکن است تعداد کل پرندگان را از دست دهید.

بیماری نیوکاسل در بوقلمون ها

بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های شایع بوقلمون در همه بوقلمون ها توسط ویروس ها ایجاد می شود. بیماری نیوکاسل در بوقلمون مانند یک اپیدمی شایع است: کل جمعیت خیلی سریع آلوده می شوند ، سپس می میرند. بوقلمون های جوان به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند. این بیماری برای پرنده کشنده است ، فقط تعداد کمی از بوقلمون ها می توانند پس از آن زنده بمانند.

علائم بیماری نیوکاسل

به روش های مختلفی خود را نشان می دهد. بیشتر پرندگان دچار اسهال می شوند.اسهال در بوقلمون ها مایل به خاکستری یا مایل به سبز می شود ، بوی بسیار شدید و ناخوشایندی دارد. پرندگان فلج شدیدی در بالها و پاها ایجاد می کنند. بوقلمون ها به سختی می توانند حرکت کنند. درمان بیماری نیوکاسل در دامپزشکی مدرن هنوز یافت نشده است. بنابراین برای جلوگیری از آن بهتر است بوقلمون ها را واکسینه کنید. در اولین نشانه های این بیماری ، بهتر است پرنده را بکشید ، زیرا بعید به نظر می رسد زنده بماند ، و بیمار می تواند دیگران را به راحتی آلوده کند و باید ضد عفونی کامل در اتاق انجام شود.

بیماری های شایع بوقلمون ها

بیماری های غیرواگیر بوقلمون

گواتر سخت

علت بیماری گواتر سخت است ، منو به خوبی تأسیس نشده است. یک ماده غذایی جامد که باعث بیماری بوقلمون می شود می تواند باعث این بیماری شود. بنابراین ، بوقلمون ها فقط از یک سن خاص غذای جامد دریافت می کنند. از روزهای اول ، پرندگان جوان عملا از چنین بیماری رنج نمی برند. عدم رعایت توصیه ها برای تغذیه خوب منجر به چنین آسیب شناسی ها و بیماری های کبدی می شود. علائم یک گواتر بزرگ و جامد از روزهای اول ناراحتی در فضای باز دیده می شود.

وقتی احساس می کنید این اندام بسیار سخت است. در موارد پیشرفته ، ممکن است ملتهب شده و ترشحات چرکی داشته باشد. بوقلمون ها خوب غذا نمی خورند ، گاهی اوقات 6-7 روز واقعاً غذا نمی خورند. غالباً پرندگان بند میشوند. گواتر سخت به سختی درمان می شود. این آسیب شناسی درمانی به خود اختصاص نمی دهد ، بنابراین بهتر است پرنده را بکشید تا زمانی که از گرسنگی بمیرد. از آنجا که این بیماری مسری نیست ، می توان گوشت این بوقلمون ها را خورد. اگر گواتر فروکش کرده باشد ، در صورت رعایت رژیم غذایی خاص می توان پرنده را نجات داد.

هیپویتامینوز

به زبان ساده ، این بیماری را می توان کمبود ویتامین در مولدین و نیمچه بوقلمون ها نامید. این نتیجه رژیم کم بوقلمون است. علائم هیپویتامینوز را می توان بلافاصله پس از کمبود ویتامین مشاهده کرد. در بوقلمون ها ، غشای مخاطی ملتهب می شود ، چشم ها شروع به آب دادن می کنند ، وجود ترشحات.به شکل خرخر ، راشیتیسم در موارد پیشرفته شروع می شود.

پیشگیری باید در دوره های رشد پرنده فعال و کمبود ویتامین انجام شود. درمان هیپویتامینوز ساده و مثر است: سبزیجات سبز بیشتری وارد رژیم غذایی کرده و پرنده را با ویتامین های محلول در اب تغذیه کنید. این صنعت مکمل های مختلف ویتامین تولید می کند. معمولاً آنها را در خوراک طیور یا در آب مخلوط می کنند. این مواد افزودنی باید به عنوان پروفیلاکسی به ضخیم های کوچک  شوند ، حتی اگر پرها احساس خوبی داشته باشند.

اشتهای انحرافی یا همه چیز خواری

این نتیجه یک رژیم غذایی ضعیف طراحی شده است. بوقلمون ها مواد مغذی لازم را دریافت نمی کنند و سعی می کنند خودشان آنها را بدست آورند و تمام آنچه را که ممکن است جذب کنند. حتی هنگامی که پرنده پرها را ببارد و آنها را ببلعد ، هم خواری جزئی نیز مشاهده می شود. این می تواند منجر به اختلال در دستگاه گوارش و گواتر سخت شود. علائم اشتهای انحرافی را فقط با مشاهده بوقلمون می توان مشاهده کرد.

صرف نظر از بیماری های شایع بوقلمون ، یک پرنده اشتهای منحرف دائما در جستجوی غذا است و هر چیزی را که ممکن است تا حدی خوراکی به نظر برسد می خورد.

اغلب پرنده تکه های طاسی پرهای کنده و خورده را نشان می دهد. درمان اشتهای انحرافی بلافاصله پس از تشخیص بیماری توصیه می شود. در درمان این آسیب شناسی ، از داروها استفاده نمی شود. شما فقط باید یک رژیم غذایی سالم برای بوقلمون ها ترتیب دهید.، اگر پرنده آزاد باشد ، برای مدتی ارزش دارد که آن را در قفس نگه دارید تا چیز خطرناکی پیدا نکند.و بخورد یا در خیابان مضر است. ویتامین های تولید شده توسط صنعت نیز می توانند به تغذیه مناسب اضافه شوند.

خوراک طیور و تغذیه

اقدامات پیشگیری از بیماری

حتی یک گله سالم نیز باید تقویت شود و از بوجود آمدن بیماریها به طور مرتب در بوقلمون ها خودداری شود. چگونه می توان از شیوع بیماری های خطرناک برای حفظ دام جلوگیری کرد و گوشت پرنده.زنده مانده را درر نریخت؟ تعدادی از اقدامات بسیار ساده ، اما بدون اثربخشی کمتر وجود دارد:

پیشگیری باید بطور منظم انجام شود. رژیم تغذیه بوقلمون را به درستی سازمان دهید. غذا باید کاملاً تازه و بدون هیچ گونه نشانه ای از ترش یا پوسیدگی باشد. برخی از پرورش دهندگان این قانون را نادیده می گیرند زیرا از محصولات باقیمانده وعده قبلی بسیار متاسف هستند. اما غذای کهنه یک محیط ایده آل برای تولید مثل میکروارگانیسم ها است. این پس انداز برای دارندگان بوقلمون غالباً به درد جانب می خورد ، زیرا درمان گران تر است و همیشه تأثیر مثبتی ندارد. اگر خوراک طیور باقی مانده است ، بهتر است رژیم غذایی را محاسبه کرده و قسمت ها را کاهش دهید.

جلوگیری از بیماری

برای جلوگیری از شیوع بیماری های شایع بوقلمون به سایر پرندگان.، باید ضد عفونی و تمیزکاری دوره ای اتاق محل زندگی پرنده شود. حتی یک جعبه بستر که به موقع در خانه تمیز شود ، گاهی خطر بیماری را کاهش می دهد.و هیچ زخم ایجاد نمی شود. شما می توانید مانند سفید کردن اتاق با آهک معمولی یا سمپاشی با وسایل صنعتی برای این اهداف ضد عفونی کنید.

اب و هوا

همچنین مهمترین وضعیت آب و هوا در بوقلمون در اتاق است. رعایت رژیم دما ، جلوگیری از ظهور پیش نویس ، سازماندهی تهویه ، تهویه ، جلوگیری از رطوبت بیش از حد در اتاق نگهداری مرغ ضروری است. حتی در یک آپارتمان ، طیور باید از مراقبت مناسب برخوردار شوند.

تغذیه در بوقلمون ها

ارزش توجه به غذاهایی که پرنده می خورد و می نوشد است. نوشیدنی ها و فیدرها باید تمیز نگه داشته شوند و در صورت لزوم با مواد ضد باکتری شسته شوند. می توانید از روشهای دیگر پردازش دوره ای استفاده کنید: جوشاندن ، آب پرمنگنات پتاسیم و غیره.

واکسن

از واکسن ها غافل نشوید ، به خصوص اگر بیماری قبلاً در مزرعه بوده و یا در مزارع همسایه در حال بروز است. هزینه درمان بیشتر و طولانی تر خواهد بود.

قرنطینه بوقلمون ها

اگر علائم بوقلمون را قبل یا بعد از بیماری مشاهده کردید ، باید آن را قرنطینه کنید. شما نمی توانید یک پرنده سالم و بیمار را کنار هم نگه دارید و حتی اگر فضای خالی ندارید نباید این کار را انجام دهید. ارزش دارد که پرندگان را از روزهای اول خرید با دقت تحت نظر داشته باشید تا هیچ نشانه ای از بیماری را از دست ندهید.

نکته

قبل از گرفتن پرندگان ، باید با محتوای آنها و بیماری های شایع بوقلمون احتمالی آشنا شوید.، توصیه می شود عکس ها و فیلم ها را در مورد بوقلمون ها مطالعه کنید. بررسی های مربوط به تولید مثل را بخوانید. این اقدامات ساده ، همراه با نظارت دقیق بر بوقلمون ها ، می تواند از شیوع و کاهش گله جلوگیری کند. اگر بیماری شروع شده است ، از روزهای اول باید آن را متوجه شده و با آن مبارزه کنید.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *