تخم برای دستگاه جوجه کشی
هنگامی که یک کشاورز تازه کار اولین قدم های خود را در زمینه پرورش طیور بر می دارد ، با مهمترین سؤال روبرو می شود:  انتخاب تخم مرغ مناسب برای دستگاه جوجه کشی ؟و چرا باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنیم  ؟ برای پاسخ به آنها ، باید بسیاری از تفاوت های ظریف را در نظر بگیرید.

از کجا می توان تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی بدست آورد؟

ساده ترین گزینه خرید تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی از یک شرکت بزرگ طیور یا از یک پرورش دهنده خصوصی است. مرغداران باتجربه خاطرنشان می کنند که ترجیح می دهند تخم مرغ را از شرکتهای بزرگ تهیه کنند.
تخم نطفه دار جوجه کشی به طور مستقیم بر درصد کیفیت جوجه کشی  تأثیر می گذارد. بنابراین ، هنگام انتخاب تخم مرغ برای استفاده در دستگاه جوجه کشی ، توجه به شرایط مرغ تخم گذار ، سن آنها بسیار مهم است.

فرقی نمی کند جوجه کشی از مرغ ،بوقلمون،بلدرچین،مرغ شاخدار و…داشته باشید،پرندگان تخم گذار باید جوان و سالم باشند. نباید به بیماریهای عفونی مبتلا باشد و سن پرندگان حداقل باید هفت ماه باشد. برای انواع مختلف طیور ، چنین شاخص هایی می توانند بسیار متفاوت باشند. تخمهای مرغ های جوان نباید در دستگاه جوجه کشی قرار بگیرند. در غیر این صورت ،جوجه های متولد شده ضعیف و بی حال خواهند بود ، از نظر بیمار ، از تمام خصوصیات لازم برای رشد سالم برخوردار نخواهند بود.

انتخاب تخم مرغ برای یک دستگاه جوجه کشی نیز تحت تأثیر وزن آنها قرار دارد. برای هر نوع پرنده خاص ، شاخص های خاص خود را ارائه می دهد. وزن بهینه برای مرغ های گوشتی 70 گرم ، برای مرغ تخم مرغ – 60 گرم ، برای بلدرچین ها – 10 گرم ، برای اردک ها و بوقلمون ها – 90 گرم ، برای غازها – 140 گرم است.

نکات مهم هنگام انتخاب تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی

هنگام انتخاب تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی ، چندین تفاوت مهم باید در نظر گرفته شود.

  • فقط تخمهای تازه تخمگذار برای قرار دادن در دستگاه جوجه کشی استفاده می شود. آنها با موادی تقریباً شفاف و یک زرده به سختی قابل تشخیص هستند.
  • به محفظه هوا در سمت بیضی تخم مرغ توجه کنیدیک زرده کامل باید در مرکز انتهای تخم واقع شود ، پخش شدن آن مجاز نیست. در این حالت ، باید کمی جابجایی نسبت به محفظه هوا وجود داشته باشد.
  • در طی فرآیند انتخاب ، مهم است که حرکت زرده را با چرخش آرام تخم مرغ بررسی کنید. اگر به راحتی در داخل حرکت کند ، بهتر است از دستیابی به آن امتناع ورزید. لازم است چنین امتحانی با دقت انجام شود ، زیرا با یک چرخش شدید ، زرده می تواند از جای خود جدا شود ، که جنین را از بین می برد. تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی باید کاملاً تمیز باشد ، هیچگونه ترکیب قرمز رنگی نباید در آن باشد.
  • پوسته نیز باید دست نخورده باشد. هیچ تراشه ، بی نظمی یا زبری روی آن نباید باشد. وجود الودگی در سطح آن مجاز نیست.
  • قبل از جمع آوری تخم ها برای دستگاه جوجه کشی ، تمام مواد با دقت نمایش داده می شوندمهم است که نمونه های کثیف ، شکسته ، خیلی کوچک یا خیلی بزرگ حذف شود.

تخم را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی چند روز میتوان نگهداری کرد؟

در حالت ایده آل ، تخم مرغ های تازه در دستگاه جوجه کشی گذاشته می شوند . اما بسیاری از آنها این گزینه را ندارند. در این حالت می توانید از موادی استفاده کنید که بدون شکستن قوانین برای بیش از یک هفته ذخیره شده باشد. برای هر نوع پرنده ای، ماندگاری مجاز تخم ها قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی متفاوت است. بدون آسیب به کیفیت ، تخم مرغ از 5 تا 6 روز ،  بوقلمون تا 11 روز ، تخم های غاز طولانی ترین عمر مفید دارند تا 16 روز.

چه  نوع تخم های را برای دستگاه جوجه کشی انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب تخم مرغ برای دستگاه جوجه کشی ، می توانید از یک وسیله مناسب مانند لامپ استفاده کنید. در فرآیند تخم های

  1. محفظه هوای انتهای تخم نباید زیاد باشد. اگر اندازه آن خیلی بزرگ است ، یا در مکان دیگری قرار دارد.، نباید چنین تخمی را در دستگاه جوجه کشی قرار دهید. اما یک نظر از مرغداران با تجربه وجود دارد که نمونه هایی با جابجایی اندک در محفظه هوا هنوز هم می توانند برای دستگاه جوجه کشی استفاده شوند. از این تعداد ، تخم ها کمترین جوجه متولد میشود.
  2. در تخم مرغ های خوب ، زرده متمرکز استوقتی تخم مرغ می چرخد ​​، باید سریع به جای خود برگردد.
  3. تخم مرغ هایی که پروتئین و زرده مخلوط دارند باید دور ریخته شوند.

تخم غاز

اصل انتخاب تخمهای

هیچ تفاوتی با انتخاب تخم مرغ ندارد. اما آنها سه برابر بزرگتر از مرغ هستند ، بنابراین شما نمی توانید بدون سینی های مخصوص جوجه کشی برای تنظیم چرخش تخم  آنها اقدام کنید.

تخم اردک

خصوصیت تخم مرغ اردک این است که آنها پوسته ای با منافذ بزرگ دارند. در این حالت ، پوسته اغلب به شدت آلوده می شود. در نتیجه ، خاک در منافذ نفوذ کرده و جنین را از بین می برد. هنگام انتخاب تخم مرغ اردک ، این نکته را در نظر بگیرید. اگر یک تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی ظاهر شود ، پوسته آن تیره یا سبز شده است ، پس ارزش آن را دارد که سریعاً آن را از بین ببرید ، زیرا جنین در چنین تخم مرغی قطعاً از بین رفته است.

تعیین جنسیت جوجه ها

مرغداران با تجربه می توانند به راحتی جنسیت جوجه های تازه متولد شده را تعیین کنند. برای انجام این کار ، فقط به شکل بال های آنها توجه کنید. مرغ ها دارای پرهای دراز هستند. اگر بال را به عقب برگردانید ، می بینید که چگونه پرها کوتاه و بلند با یکدیگر متناوب هستند. در جوجه های خروس ، آنها همیشه به طول یکسان هستند.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *