ویژگی و پرورش اردک پکن

اردک پکینگ حدود سیصد سال پیش در چین بزرگ شد. در قرن قبل وارد آمریکا شد و از آنجا در اروپا پخش شد. اکنون این نژاد یکی از محبوب‌ترین‌ها در خانوارها و همچنین در مزارع صنعتی است. بسیاری دیگر از انواع اردک‌های پکن، از جمله جوجه‌های گوشتی هستند.

نژاد پکن

اردک پکینگ یا همان پکن، پرنده نسبتا بزرگی است که از لحاظ بدنی قدرتمند است. این نوع اردک کمی متفاوت است. این یک شرح مختصر از این نژاد است:

سر متوسط ​​با پیشانی محدب (مشخصه) است. این لایه صاف، نارنجی روشن است. سینه بزرگ و قدرتمندی دارند. بدن کشیده و پشت پهنی دارد. پاها کوتاه و عمدتا ثابت هستند. اگرچه اردک‌ها نمی‌توانند پرواز کنند اما طول بال‌های آن‌ها بزرگ است. پرها سفید، به ندرت پر کرم رنگی دارند. نر و ماده تقریبا شبیه هم هستند، در حالی که اردک نر میتواند کمی بزرگ‌تر باشد تخم اردک رنگ مایل به آبی یا سفید دارد. آنچه اردک پکینگ خالص به نظر می‌رسد، اگر پکن و مشک را با هم مقایسه کنید، می‌بینید که اردک پکن چقدر بزرگ‌تر است. این نژادها  از اردک‌های معمولی ما بزرگ‌ترند سود اردک‌های پکینگ بالاست، بنابراین بالا بردن و پرورش این گونه، بسیار سودآور محسوب می‌شود.

عمده کالاهایی که از پرورش اردک حاصل می‌شود گوشت است. که کاملا چرب است. حاوی بسیاری از پروتئین‌های با کیفیت بالا، از جمله میوزین و عناصر کمیاب مفید است. گوشت اردک‌های جوان با ارزش‌تر از اردک های سن بالا است. در چین از این نژاد برای تخم پرورش داده می‌شود. در اینجا ویژگی‌های اصلی و توضیحات محصولات پکن آورده شده است:

با پرورش فشرده، جوجه اردک‌ها در سن 60 تا 70 روز به سن کشتار می رسند، تخم مرغ اردک قابل خوردن است و بو و مزه خاصی ندارد.

شرایط نگهداری اردک

چگونه یک اردک پکینگ را در خانه نگهداری کنیم؟

این پرنده کاملا بی‌تفاوت است، اختلاف دما را تحمل می‌کند. می‌تواند به خوبی بدون مخزن کار کند. هنگام قرار دادن یک خانه، لازم است به یاد داشته باشید که این  نژاد نسبت به رطوبت حساس هستند. هوای داخل خانه  اردک‌ها در رطوبت 65 تا 75 درصد مطلوب است.

خانه اردک

اگر یک خانه یا پناهگاه در حیاط وجود دارد، می‌توانید به جای ساختن یک خانه جدید، به راحتی آن را با نیاز اردک‌ها سازگار کنید. اتاق نباید دارای ضمینه‌ای برای رطوبت باشد و لازم است که تمام دیوارها و سقف را بررسی کنید. دیوارها را می‌توانید با گچ یا تخته سه لایه پوشانید. بستر به بهترین وجه 15 تا 20 سانتیمتر از سطح زمین بلندتر باشد. بستر را از ذغال نارس، نی، برگ‌های خشک یا تراشه‌های چوب بزرگ راچر کنید. ضخامت بستر 30 سانتی متر حداقل باید باشد، می‌توان آن را دوبار در سال تعویض کنید. دمای خانه نباید در زمستان از 10 درجه سانتیگراد پایین‌تر بیاید و در تابستان نباید از 25 درجه سانتیگراد تجاوز کند. اگر اردک‌ها گرم یا سرد شوند، وزن و پرهایشان را از دست می‌دهند. آنها یک جا جمع می‌شوند، در دماهای بالا جوجه‌های گوشتی پرهایشان را باز می‌کنند و آب زیاد میخورند. مهم این است که اتاق تهویه خوبی داشته باشد. در مزارع صنعتی، هواکش نصب می‌کنند. در خانه، پنجره‌های کافی وجود دارد. مساحت آن باید یک متر مربع باشد. برای اینکه اردک‌ها آزادانه از لانه خارج شوند، سوراخی با ابعاد 30 سانتی متر در 40 سانتیمتر درست کنید. بهتر است این کار را در دیوار جنوبی یا جنوب غربی انجام دهید. در زمستان خانه باید علاوه بر آن روشن شود. ساعات نور روز باید 10 تا 12 ساعت به طول انجامد. در تابستان، توصیه نمی‌شود که اردک‌ها را در خانه 24 ساعته از شبانه روز نگه دارید. اردک‌ها در طبیعت یا در یک هوای کوچک احساس بهتر می‌کنند. در هنگام راه‌ اندازی یک فضای باز، منطقه به میزان 3 متر مربع برای هر پرنده اختصاص می‌یابد. می‌توانید یک ظرف آب را در میان آن‌ها بگذارید، اما لازم نیست.

مساحت خانه برای اردک‌های بالغ برای هر اردک 0.5 متر مربع است. برای جوجه اردک‌ها این مساحت کمتر است، فقط 1 متر برای 12-16 گل جوجه اردک کافی است. در مزارع صنعتی از قفس استفاده می‌شود، اردک پکینگ کاملا مناسب آن است. بعضی اوقات پرندگان 2 تا 3 هفته قبل از کشتار در قفس‌های بسته شده قرار می‌گیرند و آنجا به زور تغذیه می‌شوند. سپس می‌توانید عملکرد خوبی از گوشت چرب آن‌ها دریافت کنید.

نگهداری و پرورش اردک در خانه باعث می‌شود تا آن‌ها در خانه نگهداری شوند. تاسیس در آنجا ضروری است:

دانخوری ها، آب خوری ها، لانه ها

دانخوری‌ها از تخته‌هایی به ضخامت حدود 2 سانتی متر ساخته شده اند. توصیه می‌شود برای غلات، گیاهان و غذاهای شیرین، مواد افزودنی معدنی از دانخوری‌ها فیدرهای جداگانه استفاده کنید. آبخوری‌ها از فلز ساخته شده‌اند. آبخوری‌ها اتوماتیک عملی هستند و از یک مخزن بزرگ تشکیل شده است که آب از داخل آن وارد یک ظرف فلزی می‌شود. لانه‌ها را بر روی زمین، زیر دیوار یا در یک مکان خلوت قرار دهید، تا به اردک‌ها استرس وارد نشود. پرندگان نسبتا خجالتی هستند و از هرگونه تغییری می‌ترسند. آن‌ها صبح‌ها تخم می‌گذارند، بنابراین توصیه می‌شود در این زمان وارد لانه اردک‌ها نشوید. ارتفاع لانه 30 تا 40 سانتیمتر، عرض حدود 50 سانتیمتر است. یک حفاظ کوچک در قسمت جلویی آن درست کنید تا بستر خرد نشود و هیچ تخمی به بیرون نیایید. نگهداری مناسب از لانه‌های اردک بسیار مهم است. پس از جمع آوری تخم‌ها، بستر موجود در آن‌ها روزانه تمیز کنید. توصیه می‌شود کف و کل اتاقی را که اردک‌ها در آن زندگی می‌کنند هفته‌ای یک بار تمیز کنید. اگر بهداشت را رعایت کنید، پرندگان از بیماری نجات پیدا می‌کنند.

خوراک اردک‌ها

نگهداری و بزرگ کردن اردک‌های پکینگ برای گوشت در خانه نیز تغذیه مناسب را تضمین می‌کند. این نژاد متابولیسم بسیار شدیدی دارد. دمای بدن آن‌ها 42.2 درجه سانتی گراد، روده‌ها فقط 20 سانتیمتر طول دارند. دانه 4 ساعت به تاخیر می‌افتد و سبزیجات سبز و مخلوط‌های مرطوب به مدت 3 ساعت؛ در عین حال، مواد غذایی به خوبی جذب می‌شوند. چنین متابولیسم شدید به شما امکان می‌دهد اردک‌ها را خیلی سریع چاق کنید، آن‌ها دائما غذا می‌خورند و به سرعت همه مواد غذایی را میخورند. رژیم غذایی تابستانی و زمستانی پرندگان متفاوت است. اگر اردک‌های پکن در تابستان در خارج از منزل بزرگ شوند، غذای خود را دریافت می‌کنند. فقط کافی است 2 تا 3 بار در روز پرنده را تغذیه به آن‌ها خوراک بدهید. مطمئنا افزایش وزن در این حالت کندتر است. در تابستان، دیگر نیازی به خوراک اضافی و ویتامین نیست. در زمستان، اردک‌ها 4 بار در روز با ویتامین ها تغذیه می‌شوند. پرورش اردک‌ها با این واقعیت ساده‌تر می‌شود که همه پرندگان یک مزرعه هستند. آن‌ها با آرامش علوفه و ضایعات آشپزخانه را می‌خورند.

برای افزایش عملکرد گوشت و سرعت بخشیدن به افزایش وزنی، رژیم غذایی شامل موارد زیر است:‎‎‏

برای اینکه اردک پکینگ به خوبی بهبود یابد، خوراک آن‌ها باید محتوای زیادی داشته باشد. در بین گیاهان، حبوبات دارای بیشترین پروتئین هستند که بسیاری از آن‌ها در ذرت و گندم یافت می‌شود. پروتئین حیوانی همراه با وعده‌های غذایی گوشت و استخوان است. اگر در مزرعه گاو دارید می‌توانید اردک‌ها را با شیر ترش تغذیه کنید. هنگامی که یک مزرعه بزرگ درگیر خوراک است، بیشتر اوقات از خوراک مرکب استفاده می‌کند. خانه باید دائما در آب شیرین، حداقل 600 میلی لیتر در هر روز باشد.

پرورش اردک

پرورش اردک‌های پکینگ کار دشواری نیست. رشد جوان از نظر سلامتی و میزان بقای زیاد متمایز است. اردک‌های پکینگ بهترین مرغ‌های مادر نیستند. اما این کمبود با درصد بالایی از نطفه و جوجه‌کشی تخم‌ها با دستگاه جوجه‌کشی مصنوعی جبران می‌شود. در طول فصل تخم‌ریزی، آن‌ها می‌توانند 2 تا 3 بار کرچ شوند. در یک آب و هوای گرم، آن‌ها در تمام طول سال تخم‌ریزی می‌کنند، می‌توانند تا 4 بار کرچ شوند. مرغ جوجه‌کشی قادر است به طور هم زمان روی 12 تا 16 تخم بنشیند، دوره جوجه‌کشی اردک 26 تا 28 روز است. پرورش مصنوعی با دستگاه جوجه‌کشی به شما این امکان را می‌دهد تا جوجه اردک‌های  بیشتری را جوجه‌کشی کنید.

رورش جوجه اردک پکن

جوجه‌های که تازه از دستگاه جوجه‌کشی در آمده‌اند نیاز به گرمایش کافی و روشنایی 24 ساعته دارند. دمای هوا باید 28-30 درجه سانتیگراد باشد. می‌توانید اردک‌ها را با یک مادر مصنوعی گرمایش برقی یا لامپ گرم کنید. در طول 2 هفته اول، حداکثر 20 جوجه را می‌توان در 1 متر مربع قرار داد. از هفته دوم جوجه اردک‌ها باید به اتاق جادار تری منتقل شوند. از هفته سوم، آن‌ها می‌توانند در یک خانه معمولی زندگی کنند.

خوراک جوجه اردک ها

ابتدا جوجه‌های اردک را با تخم مرغ آب پز، پنیر کلوچه تغذیه کنید. و بعد از  2-3 روز می توانید علوفه و دیگر سبزیجات را خرد کنید. جوجه‌ها اغلب در این زمان، هر 2-3 ساعت یکبار میخورند. در پایان هفته اول، ارزن آب پز یا بخارپز در رژیم غذایی قرار می‌گیرد. از روز دهم، جوجه اردک‌ها می توانند در فضای باز  آزاد شوند، سپس به آنها 5 وعده غذای در روز داده می‌شود. اگر آن‌ها با اردک مادر بزرگ شوند، زودتر آن‌ها را وارد حیاط کنید. جوجه‌ها از روزهای اول زندگی قادر به شنا کردن هستند. از هفته سوم جوجه اردک‌ها برای خوردن غلات، گیاهان، سبزیجات آماده می‌شوند. رژیم دانه به تدریج شروع می‌شود تا باعث ایجاد اختلالات گوارشی نشود. در این دوره نیاز به پروتئین کاهش می‌یابد. اگر پروتئین موجود در جوجه‌های یک روزه اردک 20٪ باشد، در هفته‌های آخر به 11 تا 15٪ میرسد.

برنامه ریزی

اگر شما در حال برنامه ریزی برای پرورش مستقل هستید، حتما باید مولدین را آماده کنید. بهتر است اردک‌های اردیبهشت را برای این کار انتخاب کنید، آن‌ها قوی تر نسبت به بقیه هستند. جوجه‌های اردک پکن با توجه به شاخص های زیر ارزیابی می‌شوند:

مهم است که نه تنها میزان وزن جوجه اردک، بلكه چگونگی رشد و افزایش وزن آن نیز تعیین شود تا خطاهایی را شناسایی كنیم كه در روزهای اول قابل توجه نباشند. انتخاب نهایی در 150 روز انجام می‌شود و همه پرندگان رد شده را برای ذبح ارسال می‌كنند. در یک برنامه، برای 4 تا 6 اردک ماده باید یک اردک نر وجود داشته باشد. سپس پرورش موفقیت آمیز خواهد بود. اردک و مشک پکن متعلق به گونه‌های مختلف است، اما جرم هیبرید بیشتر خواهد بود.

مزایا و مضرات نژاد

 پرورش و تولید خانگی اردک‌های پکینگ بسیار محبوب است. در مزارع صنعتی، این اردک‌ها مقام اول را به خود اختصاص می‌دهند. چرا مرغداران اینقدر دوستشان دارند؟ پرندگان تعدادی مزیت دارند:

اردک‌های پکینگ نیازی به درمان طولانی ندارند: جوجه اردک‌ها به مدت دو ماه ذبح می‌شوند. همچنین بلوغ زودرس باعث رشد 2 تا 3 نوزاد در هر فصل می شود.

اما هیچ نژاد ایده آل وجود ندارد، نژاد پکن همچنین اشکالاتی نیز دارد. این موارد عبارتند از:

همانطور که می بینید، در این نژاداشکالات زیادی وجود ندارد.از آنجا که اردک های نژاد پکینگ جایگاه خود را از دست نمی‌دهند.

بررسی‌های مثبت و پایداری را دریافت می‌کنند. حتی هیبریدهای جدید که اجداد آن‌ها پکینگ بودند، نمی‌توانند آن‌ها را به طور کامل از بازار بیرون کنند.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *