تغذیه مرغ تخم گذار در زمستان
تغذیه مرغ تخم گذار در زمستان

یک کشاورز با تجربه با پرورش پرندگان مشکلی ندارد ، اما برای مبتدیان سوال این است که چرا مرغ ها در زمستان تخم گذاری نمی کنند؟ و نحوه تغنحوه تخم گذاری مرغ در زمستان؟ غالباً  از این موضوع رنج می کشند. دلیل عدم باروری و ظعیف بودن تخم برای جوجه کشی در  دوره زمستان را می توان از جنبه های مختلفی پوشش داد. یکی از متداول ترین ، پرنده ای است که به سن ناباروری می رسد ، یعنی پیری مرغ.

محتوا

دلایل توقف مرغ تخمگذار

تأثیر نژاد بر تولید تخم مرغ

مرغ تخم مرغ

تخم مرغ گوشتی

نژاد گوشت

چگونه و چه چیزی برای تغذیه مرغ در زمستان

چرا مرغ ها در زمستان تخم گذاری نمی کنند

چندین دلیل دیگر وجود دارد که چرا باید توجه ویژه ای شود. لازم است اصلی ترین آن مشخص شود و بلافاصله آن  را از بین ببرید تا مرغ ها بتوانند تولید تخم مرغ خود را بازیابی کرده و درآمد خود را به صاحب خود ادامه دهند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا بهره وری پرندگان کاهش یافته است؟ و همچنین به شما می گوید چه کاری باید انجام دهید تا مرغ ها در طول زمستان تخم گذاری را  ادامه دهند

دلایل توقف مرغ تخمگذار

قبل از هر چیز ، باید فاکتور سن پرنده یا وجود هرگونه بیماری در آن در نظر گرفته شود ، اگر مشکل فقط در یک فصل خاص (در زمستان) مشاهده شود ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. تغییر مکان لانه سازی پرنده.

غالباً ، مرغها می توانند به طور خودسرانه محل تخم گذاری را تغییر دهند. این به  هیچ عاملی بستگی ندارد. فقط باید مراقب باشید و از قبل پیش بینی کرده باشید. غالباً مرغداران طیور آنها را در غیر معمول ترین مکان ها می یابند. اغلب ، قطع مرغ تخمگذار نتیجه تغذیه نامناسب پرنده است. حفظ تعادل طبیعی مرغ تخم گذار در دوره عادی در فصل سرما بسیار مهم است و فراموش نکنید که شامل وعده غذایی استخوان ،پوسته صدف ، سبوس گندم ،گندم ، روغن ماهی ، سبزیجات مختلف سبز ، سبزیجات ،و جو دو سر در رژیم غذایی ، یعنی یک رژیم کامل.

به دلیل کمبود آب ، تعداد تخم یک مرغ تخمگذار کاهش می یابد و در برخی موارد حتی به صفر نیز کاهش می یابد. این مهم است که فراموش نکنید که به طور مداوم در دسترس بودن آب آشامیدنی با کیفیت بالا و مرغوب در مرغداری را بررسی کنید ، باید در دامنه 10تا15 درجه باشد. برای تخم گذاردن مرغ ، نوشیدن آب در هنگام خوابیدن و عصر قبل از خواب ضروری است.

تغییر در دمای هوا ، تغییرات ناگهانی ، هوای خیلی سرد یا خیلی گرم می تواند منجر به کاهش تولید تخم مرغ ، استرس و از بین رفتن بهره وری شود. برای جلوگیری از این امر ، باید در حفظ دمای مطلوب در خانه در فصل سرما پیش بینی کرده باشید

این عامل یکی از رایج ترین و تأثیر گذار ترین موارداست واقعیت این است که هنگامی که حالت روشنایی نادرست است ، ریتم های بیولوژیکی در بدن یک مرغ تخم گذار وجود دارد و از بین می رود. در زمستان ، در داخل خانه ، زمان روشنایی باید به صورت مصنوعی تنظیم شود ، بهتر است آن را بصورت منظم ، ب و با از  یک تایمر خودکار استفاده کنید.

تحت استرس ، عملکرد تمام سیستم های بدن در پرندگان مختل می شود ، آنها بسیار آسیب پذیر هستند و دردناک تحمل شرایط استرس زا می شوند: حمل و نقل ، تغییر ناگهانی رژیم غذایی، خنک کردن یا گرم شدن ، خستگی بیش از حد ، پرخاشگری مرغهای دیگر. برای از سرگیری تولید تخم ، لازم است استرس را برداشته و بدن مرغ تخمگذار را بازیابی کنید ، و آن را برای تخم گذاری آماده کنید.

این عوامل همچنین اغلب باعث از دست رفتن موقت باروری در مرغ ها می شود. در سنین جوانی (تا 2 سال) رشد جوانی نشانگر خوبی از تولید تخم مرغ است ، اما در سال های بعدی خستگی پرندگان یک فرایند کاملاً عادی تلقی می شود. این پدیده کوتاه مدت است و اگر پرنده مراقبت های مناسب و استراحت لازم را انجام دهد ، می گذرد.

هنگام تعویض پرها ، زیرا در بدن آنها در چنین دوره ای مواد معدنی و ویتامین های کافی وجود ندارد. نیازی به وحشت نیست ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که پرندگان را با مواد افزودنی معدنی و با اضافه کردن سبوس گندم و سایر منابع عناصر خرد و کلان تغذیه کنید.

در اغلب موارد دلیل دقیقاً در این عوامل نهفته است ، هرچه موارد نادری ظاهر می شود بیماری در مرغ مشاهده می شود. اگر بعد از حذف همه عوامل فوق ، پرنده تخمگذاری را از سر نگیرد ، لازم است با یک دامپزشک مشورت کند.

کلینیک های دامپزشکی زندگی پرورش دهندگان را بسیار ساده می کند و بهتر است این بیماری در مراحل اولیه شناسایی شود تا از بین بردن عواقب آن برای چند سال دیگر. برای این کار شما باید به طور مرتب سلامت خدمات را بررسی کرده و به درستی از آنها مراقبت کنید.

تأثیر نژاد بر تولید تخم مرغ در زمستان

بسیاری از شاخص های سطح تولید تخم مرغ پرنده به نوع پرنده بستگی دارد

تمام مرغ ها به نژادهای تخم ، گوشت و تخم تقسیم می شوند. هر کدام از آنها به لحاظ ویژگی های خود از یکدیگر متمایز می شوند. در مورد هر نوع مرغ با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

مرغ تخم مرغ

مرغ تخم مرغ (مرغ تخم گذار) به دلیل خاصیت اصلی – تولید عالی تخم مرغ – نام خود را گرفتند. این مرغ ها وزن بدن کمی دارند اما یک نشانگر عالی تخم گذاری است. تخم مرغهای این پرندگان محبوب ترین هستند: از نظر عناصر لازم آنها بزرگ و غنی هستند.

طبق آمار ، این نژادها 220-310 تخم در سال می گذارند. تخم ها بزرگ ، تا 80 گرم وزن دارند و مرغ های حامل در برابر عمر مقاوم بوده و به خوبی با شرایط محیطی سازگار می شوند

نژادهای تخم مرغ گوشتی

گروه بعدی نژادهای تخم مرغ گوشتی است. پریدن مرغهای این گونه ها نه تنها میزان تخمگذاری خوبی دارند بلکه وزن بدنی نسبتاً بزرگی نیز دارند که آنها را از نژادهای تخم گذار جدا می کند

تعداد زیادی از این نژادها تخمهای بزرگی دارند (60-80 گرم) ، به وزن بدن تا 5 کیلوگرم می رسند و در طول سال به طور پایدار تخم می گذارند. این روند به ویژه در زمستان فعال شده است. برای پرورش این نژادها در فصل زمستان ، اتاق مخصوصی لازم نیست: آنها در افت دما استقامت بالایی دارند.

نژادهای گوشتی

آخرین دسته های مشخص شده نژادهای گوشتی (یا جوجه های گوشتی) بودند. این مرغ ها مخصوص کشتار پرورش می یابند ، این پرندگان گوشت چربی دارند ، تخم مرغ آنها برای پرورش جوجه های یک روزه و نه خوردن آنها استفاده می شود. اگر این مرغها در زمستان به صورت ضعیف تخم گذاری کردند و یا تخمگذاری کامل را در زمستان متوقف کردند ، تنها کاری که باید انجام شود این است که توجه بیشتری به محل نگهداری آنها شود.

چگونه و چه چیزی برای تغذیه مرغ در زمستان

اگر اتفاقی بیفتد که پرندگانی که در تابستان بسیار خوب تخم می گذارند ، ناگهان در زمستان تخم مرغ ها را متوقف می کنند و دلیلی برای نگرانی از ترتیب اسکان آنها وجود ندارد ، بهتر است از این امر استفاده کنید. توجه نکته دیگر ، یعنی تغذیه پرندگان در هوای سرد.

اگر در تابستان مرغ نیمچه است و مقدار کافی از مواد مغذی را با علف های تازه مصرف کند و برای خود بی سر و صدا زندگی کند ، پس در زمستان با تغییر دما ، پرندگان پرخاشگر مجبور می شوند انرژی بیشتری را صرف کنند برای حفظ درجه حرارت مطلوب بدن خود. بنابراین ، پرورش دهنده باید همه چیز را برای تثبیت وضعیت اتاق ها انجام دهد و تمام مواد لازم  را برای تغذیه مناسب به رژیم غذایی خود اضافه کند.

برای تغذیه مرغ در زمستان برای تخم گذاری ، توصیه نمی شود فقط دانه را تهیه کنید. لیست موادی که توصیه می شود در فصل زمستان سرد به منوی مرغ تخمگذار اضافه کنید:

خوراک طیور در زمستان

غذاهای غنی از مواد مغذی فوق  برای تغذیه مرغ در زمستان برای تخم گذاری باید در مخلوط ها قرار بگیرند. اگر می دانید که چگونه پرندگان را به درستی تغذیه کنید و چگونه آنها را تغذیه کنید می توانید آنها را در سطح خوبی از تولید تخم مرغ قرار دهید. آنها نباید جایگزین غذای اصلی شوند ، بلکه باید آن را در غذا مخلوط کنید ، به ویژه هنگامی که دما تغییر می کند.

مرغ های تخم گذار برای تخم گذاری در زمستان نیز به منظور مصرف آب مرغوب تا بتوانند  تخم گذاری کنند نیاز به مراقبت مناسب از اب خوری ها دارند . برای نگهداری از اب خوری ها لازم نیست کاری خاص انجام دهید. فقط آنها را تمیز نگه دارید و وجود و طراوت آب داخل آن را بررسی کنید.

یادآوری این نکته بسیار مهم است که مرغها هم در زمستان و هم در تابستان تخم میگذارند. تنها در صورت رعایت همه شرایط نگهداری پرندگان ، مراقبت و نگهداری مناسب از آنها . تغذیه یک رژیم غذایی با دقت و انتخاب شده از آنها ، هر کاری ممکن انجام دهید تا مرغها احساس امنیت کنند. گزینه های دیگری برای تنظیم تولید تخم مرغ وجود ندارد. می توانید این صفحه را علامت گذاری کنید.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *