جوجه کشی از تخم بلدرچین

اکنون ، برای راحتی انسان ، از دستگاه جوجه کشی برای پرورش بلدرچین استفاده می شود که در آنها مناسب ترین و رسیده ترین تخم ها تبدیل به جوجه می شود. وقتی صحبت از بلدرچین می شود ، نگهداری هر چه بیشتر پرندگان جوان بسیار مهم است.، زیرا فروش مجدد بعدی آن کاملاً سودآور است. برای جوجه بلدرچین ، شما همچنین باید یک قفس مناسب انتخاب کنید. اما برای تهیه گوشت بلدرچین  باید شرایط لازم را برای جوجه ها ایجاد کنید.، یعنی برای این کار باید از تخم های بلدرچین را جوجه کشی کنید.

فهرست

واقعیت این است که بلدرچین های ماده برای مدت طولانی تخم نمی کنند. بنابراین ، در شرایط طبیعی ، بخشی از تخم ها به جوجه تبدیل نمی شود. اگر از دستگاه جوجه کشی استفاده می کنید ، یعنی از دستگاه جوجه کشی برای جوجه کشی تخم بلدرچین استفاده کنید . فقط در 16-18 روز جوجه ها از تخم خارج می شوند و تلفات آن نزدیک به صفر است. یعنی درصد باز نشدن کم خواهد شد.

نحوه انتخاب تخم بلدرچین برای جوجه کشی

برای انتخاب مواد لازم برای جوجه کشی.، فقط باید به آن تخم هایی توجه کنید که.حداکثر یک هفته (نه بیشتر از هفته) گذاشته شده باشند. برای موفقیت آمیز بودن فرآیند جوجه کشی ، باید برخی از شرایط و الزامات استاندارد را داشته باشید.

مکان نگهداری تخم نطفه دار

نور ، دما چرخش تخم های نطفه دار

 مدت زمان نگهداری تخم بلدرچین

نحوه انتخاب تخمها برای جوجه کشی

همانطور که قبلاً ذکر شد ، همه تخمها به جوجه تبدیل نمی شوند. مهم است که دقیقاً آنهایی را انتخاب کنید که شرایط این روش را داشته باشند. اول از همه ، شما باید درک کنید که تخم ها نطفه دار باشند ، زیرا این دسته شما است ، علاوه بر این ، هنگام انتخاب ، سایر علائم خارجی ارزیابی می شوند ، مانند وزن ، شکل ، رنگ پوسته ، همچنین مهم است که تخم مرغ بلدرچین به درستی قبل از جوجه کشی نگهدارش شده باشد . مراحل انتخاب را با جزئیات بیشتری شرح می دهیم:

وزن تخم بلدرچین

جرم تخم مرغی که باید جوجه کشی شود نباید کمتر از 9 گرم باشد و از مارک 12 گرم بیشتر نشود. این الزامات در مورد بلدرچین هایی وجود دارد که در آینده فقط به عنوان مرغ پرورش داده می شوند. اگر نژادهای گوشتی مستعد جوجه کشی باشند ، وزن تخم مرغ جوجه کشی به 13-17 گرم افزایش می یابد.

رنگ پوسته تخم بلدرچین

رنگ پوسته سخت تخم مرغ نباید تغییر رنگ داده شود ، طبیعی است – رنگ آمیزی متوسط ​​ملایم. اگرچه تخم مرغی بسیار براق یا خیلی خاکستری باید دور ریخته شود ، زیرا به احتمال زیاد جوجه از چنین تخم مرغ خارج نمی شود اما نمی توان آن را خارج کرد.

شکل ظاهری تخم بلدرچین

شکل تخم بلدرچین باید لبه های صاف داشته باشد و مانند بیضی باشد. اگر شکل هندسی دیگری مانند دایره با شکل نامنظم یا بیضی دیدید ، باید این واحدها را کنار بگذارید.

طرف خارجی تخم بلدرچین

بیضه بلدرچین نباید خشن باشد ، عادی یک سطح صاف ، بدون حفره و خراش است.

حضور جنین در تخم بلدرچین

منطقی است که جوجه فقط می تواند از تخمک های بارور شده خارج شود ، مالک باید بررسی کند که هر بیضه ای در معرض وجود جنین مرغ در آن نیست. برای انجام این کار ، شما باید یک دستگاه خاص به نام اووسکوپ خریداری کنید ، با کمک آن می توانید پوسته را روشن کنید و پر شدن تخمک را ببینید. بعداً نحوه استفاده از آن را خواهیم دید.

جوجه کشی تخم بلدرچین

نحوه استفاده از نطفه سنج و اینکه آیا می توان  آن را ساخت

همانطور که در بالا ذکر شد ، نطفه سنج یک وسیله خاص است که به شما امکان می دهد در خانه تعیین کنیدجنین در پوسته در چه مرحله ای است و همچنین به طور کامل تازه بودن یک تخم بلدرچین خاص را نشان می دهد. برای پاسخگویی به همه این سئوال ها ، باید دستگاه را به منبع تغذیه متصل کنید ، سپس تخم های بلدرچین را در دستگاه جوجه کشی روی یک جایگاه مخصوص قرار دهید و مواد زیستی را به دقت بررسی کنید. شما خواهید فهمید که آیا نطفه در تخم  وجود دارد یا اینکه یک تخم بدون نطفه است.

ساخت نطفه سنج

با این حال ، بسیاری از مرغداران ، به ویژه اگر مزرعه آنها تعداد بلدرچین کمی داشته باشد ، سعی می کنند یک نطفه سنج تهیه کنند. و این کار را به تنهایی و با استفاده از ابزارهای بداهه انجام می دهند. شما به مقوا احتیاج دارید که از آن برای ساخت یک ساختار استوانه ای استفاده کنید. در انتهای دستگاه نطفه سنج دهانه ای ایجاد می شود که پس از آن یک لامپ رشته ای وارد می شود ، قدرت آن باید حداقل 150 وات باشد. نطفه سنج خانگی آماده استفاده است.

قبل از اقدام به عمل نطفه سنجی ، باید تخمها را کاملاً ضد عفونی کنید و همچنین دستان خود را با صابون بشویید ، این  کار از پوسته محافظت می کند ، که هنوز به طور کامل از باکتری تشکیل نشده است. برای ضد عفونی کردن ، از محلول ضعیف پرمنگنات پتاسیم ، قرار گرفتن در معرض تخم مرغ با اشعه ماورا بنفش به مدت نیم ساعت یا پاشش مواد بیولوژیکی با مواد شیمیایی ویژه ای که می توانید در داروخانه ها خریداری کنید ، استفاده کنید. تنها پس از این است که نطفه سنجی آغاز می شود.

در طول نطفه سنجی ، مهم است که پوسته شکسته نشود ، زیرا نقش آن برای جوجه در حال رشد بسیار مهم است. چه چیزی را می توانید در نور بینی ببینید؟ نتیجه بازرسی ارزیابی وضعیت محفظه هوا ، وجود یا عدم نقص در پوسته ، وجود یا عدم وجود جنین ، وجود درج خون و غیره

نحوه قرار دادن تخم بلدرچین در دستگاه جوجه کشی

تخمها را به درستی در دستگاه جوجه کشی قرار دهید

قبل از شروع قرار دادن تخم مرغ بلدرچین به طور مستقیم در دستگاه جوجه کشی ، باید دستگاه را کاملاً بشویید ، ضد عفونی کامل آن را انجام دهید و اتاق را با یک لامپ کوارتز درمان کنید. همچنین با توجه کافی به جنبه های زیر ، یک بازرسی اولیه انجام دهید:

بهتر است یک آزمایش عملکرد سیستم را انجام دهید تا نقض های احتمالی را در یک نقطه یا نقطه دیگر شناسایی کنید ، سپس تخم بلدرچین را به دستگاه جوجه کشی انتقال دهید

تعداد تخم مرغ به ظرفیت دستگاه جوجه کشی خاص بستگی دارد ، این نوع مارک – عمودی یا افقی را تعیین می کند. اگر موقعیت عمودی فراهم شود ، تخم مرغ باید با انتهای نوک تیز به پایین قرار گیرد ، با یک ترتیب افقی ، تخمهای انتخاب شده به راحتی بر روی سطح شبکه قرار می گیرند (شبکه ارائه می شود). مهم است که دستورالعمل های دستگاه خود را به دقت مطالعه کنید و همه کارهایی را که در آن قرار دارد انجام دهید و از دستگاه جوجه کشی به درستی استفاده کنید.

جوجه کشی از تخم بلدرچین

در زمان جوجه کشی از تخم بلدرچین چه حالت های وجود دارد

همانطور که قبلاً ذکر شد ، حداکثر وجود تخم بلدرچین در دستگاه جوجه کشی (جوجه کشی) نباید بیش از 18 روز باشد و سپس جوجه ها از آن خارج می شوند. این دوره به سه مرحله جوجه کشی در روز تقسیم می شود. مهم است که در هر مرحله هیچ یک از شاخص های دستگاه جوجه کشی تغییر نکند ، زیرا این امر می تواند بر روند جوجه ریزی جوجه ها تأثیر منفی بگذارد. دمای اتاق جوجه کشی بلدرچین باید ثابت باشد ، در اینجا خلاصه ای از سه مرحله جدول جوجه کشی بلدرچین آورده شده است:

 اولین مرحله از دوره جوجه کشی

مدت زمان اولین برنامه جوجه کشی طولانی نیست ، برابر با 3 روزاست. در همان زمان ، در طول اولین دوره جوجه کشی ، باید یک درجه حرارت ثابت 37.8 درجه سانتی گراد در دستگاه جوجه کشی برای بلدرچین حفظ شود. شاخص رطوبت نباید زیر 55 درصد باشد و همچنین بیش از 65درصد. در این مرحله ، تهویه بیشتر مورد نیاز نیست ، هر 24 ساعت 4 بار چرخش تخم ها ضروری است . لازم است که هر شانه تخم بلدرچین را برداشته و به طرف دیگر برگردانید ، دستکش های استریل را فراموش نکنید.

مرحله دوم جوجه کشی

مرحله دوم بیشتر طول می کشد – و برابر با 11 روز است ، در این زمان رشد سریع جنین وجود دارد ، کاهش مدت زمان آن کاملاً ممنوع است. در این مرحله ، باید تنظیمات دستگاه جوجه کشی را تغییر دهید ، شاخص های دما 37.8 درجه سانتی گراد و رطوبت بین 50تا55 درصد را  جایگزین کنید. روند نوع چرخش ثابت است ، اکنون تعداد چرخش تخم بلدرچین را تا 8 بار در روز انجام دهید.

با این حال ، این فقط مربوط به تخم های است که به صورت افقی می باشد. اگر دستگاه جوجه کشی شما شامل شانه های تخم بلدچین است ، فقط بایدشانه  دستگاه راتا زاویه 45 درجه کج کنید. مهم است که نیازی به تهویه دستگاه جوجه کشی را فراموش نکنید ، اکنون این روش باید دو بار در روز (روز) دقیقاً هر 12 ساعت  انجام شود ، مدت زمان آن 15 دقیقه خواهد بود.

مرحله سوم جوجه کشی

مرحله نهایی 4 روز است ، یعنی کمتر از یک هفته پس از آن ، جوجه ها ظاهر می شوند. در این مرحله ،دما 37.4 درجه سانتی گراد و رطوبت 60 تا 70 درصد تنظیم میشود. بررسی شرایط نگهداری تخم مرغ، تغییر دما و رطوبت نیز ضروری است. چنین تغییراتی باعث نرم شدن پوسته می شود و به جوجه اجازه می دهد تا به تنهایی از تخم خارج شود.

مرحله سوم به این معنی نیست که شما باید دوره ای تخم مرغ ها را بچرخانید ، اما در همان ابتدا ، یعنی در روز 14 شما باید تمام تخم ها ثابت کنید و اجازه ندهید تا تخم ها گردش داشته باشند. به منظور به حداقل رساندن آسیب هنگام تولد جوجه ها ، می توان یک لایه استریل در پایین دستگاه جوجه کشی قرار داد. زمانی که جوجه های بلدرچین بسیار کوچک متولد می شوند ، آنها فوق العاده درمانده هستند و می توانند به راحتی به خود آسیب برسانند.

چه زمانی می توانم جوجه ها را از دستگاه جوجه کشی خارج کنم (بیرون آورم) ، یعنی نتیجه بگیرم؟ معمولاً خشک شدن بلدرچین کوچک حدود یک روز طول می کشد ، پس از 24 ساعت می توانید آنها را برداشته و به پرورش گاه جوجه بلدرچین انتقال دهید.

نحوه قرار اند تخم بلدرچین در دستگاه جوجه کشی

چه عواملی در موفقیت جوجه کشی تأثیر می گذارد

اگر با مسئولیت پذیری به مسئله نزدیک شوید .تمام الزامات جوجه کشی را دنبال کنید (تنظیم صحیح) ، با درصد بالایی از احتمال ، تقریباً 100٪ تخم های نطفه دار به جوجه تبدیل خواهد شد. با این حال ، همچنین اتفاق می افتد که تجهیزات خراب می شوند ، تغییرات برق رخ می دهد.، و غیره ، یعنی اینها دلایلی هستند که به شما بستگی ندارند ، با این حال ، تعدادی وجود دارد. دلایل دیگری که ممکن است باعث جوجه کشی ناموفق شود ، از جمله:

اگر بعد از دوره استاندارد شاهد ظاهر شدن جوجه نباشید.، یعنی بعد از 18 روز (حدود 2.5 هفته) جوجه از تخم بیرون نیامده است ، می توان گفت جوجه کشی.تخم مرغ بلدرچین در خانه موفقیت آمیز نبوده است. عجله نکنید که تخم های خراب و آسیب دیده را دور بریزید.، زیرا مطالعه و بررسی علت آن به پاسخ این سوال کمک می کند.که چه مشکلی به وجود اماده است ما یاد می گیریم که علت بیشترین جوجه کشی ناموفق چیست:

یاداشت برداری از دستگاه جوجه کشی

به منظور تسهیل کار یک شخص ، توصیه می شود یادداشت های کتبی در مورد انجام یک دستکاری خاص ، مانند برنامه روزانه برای مطابقت با رژیم غذایی ، یادداشت کنید. برای این ، یک جدول در کنار دستگاه جوجه کشی قرار گرفته است . نمودار نشان دادن لیست دستکاری ها و مدت زمان انجام آنها. اگرچه شایسته است که گفته شود که این همیشه لازم نیست ، زیرا دستگاه جوجه کشی در حال حاضر فروخته می شود و به حداقل دخالت انسان نیاز دارد ، زیرا چرخش و تنظیم دما و رطوبت به طور خودکار ، با توجه به زمان انجام می شود.

شرایط عملیاتی مشخص شده تمام آنچه شما نیاز دارید این است که از منبع تغذیه بدون وقفه مدار کار کند. همه موارد دیگر به طور خودکار اتفاق می افتد. برای به دست آوردن حداکثر تعداد جوجه متولد شده .

از اطلاعات فوق می توان نتیجه گرفت که دستگاه جوجه کشی.فرآیند پیچیده ای نیست و برای کمک به مرغداران اختراع شده است.و باعث می شود دوره برداشت بلدرچین تا حد ممکن در دسترس و آسان باشد. همچنین می توانید نتیجه بگیرید که راحت ترین کار استفاده از دستگاه جوجه کشی اتوماتیک.است و وجود نطفه سنج نیز به شما کمک خواهد کرد.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *