IoT چیست؟

IoT یک مفهوم محاسباتی است. این آینده‌ای را توصیف می‌کند که هر روز اشیاء بدنی به اینترنت متصل می‌شوند. IoT اجازه می‌دهد تا اشیاء از راه دور در زیرساخت‌های شبکه فعلی سنجیده یا کنترل شوند، فرصت‌هایی را برای ادغام مستقیم بیشتر دنیای فیزیکی در سیستم‌های مبتنی بر رایانه ایجاد می‌کنند و علاوه بر کاهش مداخلات انسانی منجر به بهبود کارآیی، دقت و منافع اقتصادی می‌شوند. هنگامی که IoT با سنسورها و محرک‌ها افزوده می‌شود، این فناوری به عنوان نمونه‌ای از کلاس عمومی‌تر سیستم‌های سایبر فیزیکی تبدیل می‌شود، این فناوری همچنین شامل فناوری‌هایی مانند شبکه‌های هوشمند، نیروگاه‌های مجازی، خانه‌های هوشمند، حمل و نقل هوشمند و شهرهای هوشمند است. در آزمایشگاه‌های IoT مولفه‌ها و سنسورهای زیادی وجود دارد. برخی از آن‌هایی مانند Raspberry pi ،Arduino، برد Beagle و برخی از سنسورهای مانند سنسور PIR، سنسور اولتراسوند، سنسورهای گازی، سنسورهای نور، حسگرهای دما و همچنین حسگرهای دیگر.

اینترنت اشیاء در دستگاه جوجه کشی

اسیلوسکوپ

یک اسیلوسکوپ می‌تواند موج‌های متناوب جریان (AC) یا جریان مستقیم پالس کننده (DC) را با فرکانس به اندازه تقریبی 1 هرتز (هرتز) یا به اندازه چند گیگا هرتز (گیگاهرتز) نمایش دهد. یک اسیلوسکوپ با سیگنال مختلط (یا MSO) دارای دو یا چهار کانال آنالوگ و تعداد کانال‌های دیجیتال بیشتر (معمولا شانزده) است. این امکان را برای ارتباط دقیق کانال‌های آنالوگ و دیجیتال با هم فراهم می‌کند، بنابراین مزیت مشخصی نسبت به یک اسیلوسکوپ و تحلیلگر منطق جداگانه دارد.

Raspberry Pi

Raspberry Pi مجموعه‌ای از رایانه‌های منفرد کوچک است. به عبارت دیگر، Raspberry pi یک مینی کامپیوتر است. این کار بسیاری از کارها را در یک زمان واحد انجام می‌دهد و به آن ریزپردازنده نیز می‌گویند. مدل‌های مختلفی در Raspberry pi موجود است. برای اتصال با سنسورها استفاده می‌شود و می‌تواند عملیات بسیاری را انجام دهد. در هزاران پروژه و برنامه مختلف استفاده شده است.

Arduino

Arduino یک سکوی الکترونیکی منبع باز است که بر اساس سخت افزار و نرم افزارهای با کاربرد آسان ساخته شده است. این میکروکنترلر است. تابلوهای آردوینو قادر به خواندن ورودی ها، نور روی حسگر، انگشت روی دکمه یا پیام توییتر هستند و آن را به یک خروجی تبدیل می‌کنند. قبل از شروع کنترل دنیای اطراف خود، باید برنامه‌ای را برای برنامه ریزی هیئت مدیره خود تنظیم کنید. نرم افزار ( Arduino IDE ) به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را بنویسید و آن‌ها را در صفحه خود بارگذاری کنید.

سنسورها

اینترنت حسگرها و تکامل حسگرها را به سطح کاملا متفاوتی گرفته است. سیستم عامل‌های IoT با استفاده از انواع حسگرها، انواع و اقسام اطلاعاتی و اطلاعاتی را کار می‌کنند. آنها برای جمع آوری داده‌ها، هل دادن آن و به اشتراک گذاری آن با کل شبکه از دستگاه‌های متصل، خدمت می‌کنند. با ترکیب مجموعه‌ای از سنسورها و شبکه ارتباطی، دستگاه‌ها اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و باعث بهبود کارایی و عملکرد آنها می‌شوند.

اینترنت اشیاء در دستگاه جوجه کشی

چرا دستگاه های جوجه کشی به اشتراک گذاری اطلاعات با ما نیاز دارند؟

کنترلر دستگاه‌های جوجه کشی با سنسورهای داخلی و خارجی به یک بستر اینترنت اشیاء متصل شده اند، که داده‌های مختلف دستگاه جوجه کشی را با هم ادغام می‌کند و از تجزیه و تحلیل‌ها برای به اشتراک گذاشتن با ارزش‌ترین اطلاعات با برنامه‌های ساخته شده برای رفع نیازهای خاص استفاده می‌کند.

تشخیص مشکلات احتمالی با کنترلرهای دستگاه جوجه کشی هوشمند

این سیستم عامل‌های قدرتمند IoT میتوانند آنها را ذخیره کنند، این اطلاعات دقیقا مشخص می‌کنند که چه اطلاعاتی مفید هستند. این اطلاعات می‌تواند برای ارائه توصیه‌ها و تشخیص مشکلات احتمالی قبل از خراب شدن مورد استفاده قرار گیرد.

قدرت کارایی کنترلرهای هوشمند

با بینش ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل پیشرفته، قدرت کارایی فرآیندها به دست می‌آید. اشیاء و سیستم‌های هوشمند دستگاه‌های جوجه کشی بدان معنی است که شما می‌توانید وظایف خاصی را بصورت خودکار انجام دهید، به ویژه هنگامی که این موارد تکراری، جوجه کشی، وقت گیر یا حتی در صورت تنظیم اشتباه خطرناک باشد. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم تا ببینیم در دستگاه‌های جوجه کشی چگونه کار می‌کنند.

مثال برای کنترلر های دستگاه جوجه کشی

فرض کنید امروز دستگاه جوجه کشی را روشن کرده‌اید و دستگاه را طبق برنامه که از قبل داشته‌اید دما، رطوبت، اکسیژن، چرخش تخم‌ها، میزان فشار هوا داخل کابین جوجه کشی را ابتدا کنترل کرده‌اید و در صورت درست بودن تمام مراحل دستگاه جوجه کشی را تنظیم کرده‌اید.

به عنوان مثال دما را 37.7 و رطوبت 60 درصد تنظیم کرده‌اید و چرخش راک هم تنظیم شده و طبق معمول روز 7 تا 10 نطفه سنجی انجام می‌شود حالا اگر بخواهیم خیلی حرفه‌ای‌تر جوجه کشی کنیم هر هفته یک دما و رطوبت خاص خودش رو تنظیم می‌کنیم و بقیه کارها رو به دستگاه می‌سپاریم. اما اگر در روز 19 هنگامی که قرار است تخم‌ها به هچر انتقال پیدا کنند ببینم چند درصد از جنین‌های، در داخل تخم مرداند و باز هم تخم‌های سالم رو به هچر انتقال می‌دهیم و در روز 21 مشاهده می‌کنیم باز هم چند درصد ار جوجه‌ها هچ نشدند و در داخل تخم خفه شده‌اند این چند درصد می‌تواند 1 یا 2 عدد تخم باشد یا می‌تواند 90 درصد یا 100 درصد باشد.

حال از کجا بدانیم که کجای کار ما اشتباه بوده است ما که روزی 10 بار یا بیشتر از دستگاه بازدید داشته‌ایم پس مشکل از کنترلر بوده است حتما که دما و رطوبت رو دقیق اعلام نکرده بوده است یا شاید هم سنسور خراب شده بود یا سرعت فن کم شده بوده یا احتمالا آب در ظرف رطوبت ساز نبوده یا برق قطع شده ویا …

مزایای کنترلر دستگاه جوجه کشی

اما حال اگر کنترلر دستگاه جوجه کشی مجهز به اینترنت اشیا باشد دیگر نگران این نیستید که بدانید کدام قسمت دستگاه‌تان خراب بوده یا در حال خراب شدن است یا اشتباه کار تان کجا بوده است؟

دستگاه جوجه کشی که از کنترلرهای اشتراک‌گذاری اطلاعات یا فرآیند اینترنت اشیا استفاده می‌کنند می‌تواند تمام اطلاعات دستگاه جوجه کشی را بر روی بستر اینترنت و یا در مموری داخل کنترلر جوجه کشی ذخیره می‌کند و هر لحظه از تغییرات دما، رطوبت، اکسیژن چرخش راک قدرت چرخش فن باز بودن درب دستگاه تغییر دما و رطوبت در نقاط مختلف کابین جوجه کشی روشن یا خاموش بودن فن اضطراری و … با شما به اشتراک بگذارند و شما جلوگیری کنید از خطاهای احتمالی و دیگر نیاز نیست روزی چند بار از دستگاه جوجه کشی سر بزنید یا هر روز لوازم داخل دستگاه رو چک کنید یا برای هر هفته دما و رطوبت خاصی رو تنظیم کنید برای راندمان بیشتر.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *