اثرات نور مصنوعی در تخمگذار مرغ: استفاده از نور برای تولید حداکثر تخم مرغ
آیا از تأثیرات نور بر مرغ های تخمگذار می دانید؟ آیا توجه کرده اید که تابستان و بهار فصل تخمگذاری برتر مرغ های شما است؟ مرغ های شما در آن فصول نسبت به فصول زمستان یا باران نسبتاً تخم بیشتری می گذارند. اگر مرغ های شما تولید تخم مرغ خود را کاهش دهند ، احتمالاً ضرر شما بیشتر میشود.

به منظور حفظ حداکثر تخمگذاری ، مرغ ها به مقدار مشخصی از نور خورشید یا نور روز نیاز دارند. حتی در زمان تخم گذاری مرغ ها نیز می توان به دلیل یک یا دو ساعت کمتر نور خورشید.میزان تولید تخم نیز تغییر کرد. بنابراین ، برای تولید تخم مرغ تازه در طول سال ، باید امکانات روشنایی مصنوعی.را در داخل مرغداری خود نصب کنید. در یک کلام ، نور خورشید در مرغ های تخمگذار شما تأثیر زیادی دارد .

اثرات نور در تخمگذار مرغ

در زیر اثرات نور بر مرغ های تخمگذار شرح داده شده است. از قوانین پیروی کنید و از میزان کافی نور خورشید و نور مصنوعی برای مرغ های تخمگذار خود اطمینان حاصل کنید.

نور خورشید

برای تولید مداوم و حداکثر تولید تخم مرغ در پرندگان ، زمان روشنای به حدود 16 ساعت  و 8 ساعت دوره تاریکی نیاز دارند. اگر دوره روشنایی کاهش یابد تولید تخم مرغ کاهش می یابد. هنگامی که نور روز برای حدود 12 ساعت در روز در دسترس نیست ، شما باید با اضافه کردن امکانات روشنایی مصنوعی ، از دوره روشنایی ضروری اطمینان حاصل کنید. بعضی از مردم فکر می کنند در فصل زمستان تخمگذاری کاهش می یابد. اما درست نیست با کاهش ساعت نور روز حتی مرغ ها در آب و هوای گرم تخم کمتری تولید می کنند. بنابراین ، نور خورشید برای مرغ های تخمگذار نقش مهمی دارد.

نور مصنوعی

در صورت روشنایی مصنوعی ، می توانید برای هر مسکن 100 فوت مربع یک لامپ 40 واتی روشن کنید. با این کار مرغ های شما در طول سال تخم گذاری می کنند. لامپ های رشته ای بسیار موثرتر از چراغ های فلورسنت هستند. زیرا طول موج های لامپ های رشته ای با نور طبیعی خورشید شباهت دارد. می توانید لامپ ها را روی تایمر قرار دهید تا در ساعت های تاریک همه لامپ ها روشن شوند.

به جای زمان شب در ساعات تاریک صبح از نور استفاده کنید. تایمر را به گونه ای تنظیم کنید که مرغ ها فقط 8 ساعت تاریکی برای استراحت داشته باشند. به عنوان مثال ، اگر خورشید در ساعت 6 عصر غروب کند ، تایمر را تنظیم کنید تا چراغ ها را ساعت 2 صبح روشن کند. در یک کلام ، شما باید 16 ساعت دوره روشنایی و 8 ساعت تاریکی را برای تولید بهتر تخم مرغ در طول سال اطمینان حاصل کنید.

غده پینه آل

غده صنوبری مرغ ها بخشی از سیستم غدد درون ریز آنهاست. پشت چشم ، بالای مغز میانی او قرار دارد. این غده صنوبری مرغ ها ملاتونین تولید می کند که به تنظیم خواب و سایر عملکردهای بدن آنها کمک می کند. وقتی دوره روشنایی طبیعی روز طولانی شود ، آنگاه غده صنوبری مرغ ها با ارسال هورمونی از بدن او به تخمدان ، برای تولید تخمک ، به آن واکنش نشان می دهند. و وقتی روزها کوتاه می شود ، غده صنوبری از ارسال این هورمون جلوگیری می کند. از آنجا که این غده صنوبری حساس به نور است ، بنابراین می توانید با افزایش میزان نور موجود در مرغ ها در فصل پاییز و زمستان ، آن را گول بزنید.

مرغ ها در طبیعت

به طور طبیعی ، مرغ ها در فصل تابستان و بهار تخم بیشتری می گذارند.و با رسیدن پاییز و در فصل زمستان تولید تخم مرغ کاهش می یابد. گاهی اوقات مرغ های جوان می توانند به طور منظم تخم مرغ تولید کنند ، حتی در تمام فصل زمستان. یک مرغ می تواند تخم های زیادی را در طول زندگی خود تولید کند.

میزان تولید تخم مرغ در سال به نژادهای مختلف و جوجه های مختلف متفاوت است. و نور خورشید برای هر نژاد مرغ بسیار مهم است. وجود نور خورشید به طور مستقیم بر تولید تخم مرغ آنها تأثیر می گذارد. بنابراین ، همراه با نور خورشید ، با استفاده از نور مصنوعی حداقل 16 ساعت از دوره روشنایی را تضمین کنید. بنابراین مرغ های شما حداکثر تخم را تواید می کنند.

 

زیست شناسی نور

مرغ مرغ ها نه تنها از طریق گیرنده های مخروطی شبکیه چشم ، بلکه از طریق گیرنده های نوری شبکیه اضافی در غده صنوبری و غده هیپوتالاموس نیز نور را تشخیص می دهند. پاسخ به نور ، ریتم شبانه روزی را کنترل می کند ، یک چرخه 24 ساعته از جنبه های هورمونی و رفتاری پرنده.

انسانها سه رنگ هستند و دارای مخروطهای شبکیه هستند که می تواند قرمز ، سبز و آبی را تعیین کند. جوجه ها تتراکروماتیک هستند ، با یک مخروط دوتایی اضافی که عملکرد آنها ممکن است به حرکت ردیابی مربوط باشد.

در مرغداری ، نور قرمز برای تحریک بلوغ جنسی و تولید تخم مرغ حیاتی است. پرندگان در معرض نور قرمز در مقابل نور آبی ، سبز یا سفید به طور مداوم تولید تخم بیشتری نسبت به سایر گروه های رنگی دارند.

نور قرمز قادر است به جمجمه نفوذ کند و گیرنده های نوری اضافی شبکیه را تحریک کند. نور قرمز (حدود 650 نانومتر) چهار تا 50 برابر بیشتر از نور آبی ، سبز و نارنجی.زرد به جمجمه و مغز (هیپوتالاموس) نفوذ می کند. هیپوتالاموس در تنظیم تولید هورمون های مهم برای تولید تخم مهم است. محیط نوری جوجه ها تحت تأثیر مدت ، شدت و طیف نور قرار می گیرند. نور می تواند به عنوان یک ابزار مدیریتی برای کمک به بهینه سازی رشد پولت.، سن بلوغ جنسی ، وزن تخم و تولید تخم مرغ.در مرغ های تخم گذار در محیط های مختلف استفاده شود

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *