پرورش جوجه یک روزه , پرورش جوجه
پرورش جوجه یک روزه

برای اطمینان از اینکه پرورش جوجه یک روزه شروع خوبی داشته باشد. داشتن تجهیزات مناسب و شناخت نیازهای جوجه های یک روزه بسیار مهم است.

تجهیزات لازم برای پرورش جوجه یک روزه

پناهگاه

تهیه ناحیه ای تمیز و خشک برای جوجه های یک روزه مهم است که از آنها در برابر شکارچیان ، سرما و باران و آفتاب گرم محافظت کند. تقریباً از هر ساختمان کوچکی که به اندازه گله نیاز فضای کف را داشته باشد ، می توان به عنوان پناهگاه استفاده کرد. حتی می توان تعداد کمی جوجه هچری را در گوشه یک گاراژ پرورش داد.

بستر مناسب برای جوجه یک روزه

فراهم می کند که مواد بستر، یا بستر، برای جوجه را که رطوبت  کود را جذب خواهد کرد و تمیز نگه داشتن منطقه پرورش است. از مواد مختلفی می توان به عنوان بستر استفاده کرد ، از جمله تراش چوب ، بلال ذرت آسیاب شده ، پوسته های بادام زمینی و برنج و یونجه یا کاه که به قطعات کوچکتر خرد شده باشد.

توجه داشته باشید که یونجه یا کاه خرد نشده به عنوان ماده بستر موثر نیست. هرگز جوجه های یک روزه را روی سطح نرم مانند مقوا ، پلاستیک یا روزنامه قرار ندهید. سطوح صاف می تواند منجر به مشکلات پا شود. برای کسب.

منبع حرارت:

شما باید جوجه های یک روزه را با یک منبع حرارتی ، به طور معمول یک دستگاه جوجه کشی یا یک لامپ حرارتی تهیه کنید ، زیرا جوجه های قادر نیستند درجه حرارت بدن خود را برای چند هفته اول زندگی تنظیم کنند. منابع گرمایی مختلفی وجود دارد که می تواند برای استفاده در گله های کوچک سازگار شود.
برای گله های کوچکتر ، یک لامپ حرارتی مادون قرمز کاربرد بیشتری دارد. چراغ را با زنجیر یا سیم به حالت تعلیق درآورید (از سیم برق استفاده نکنید) تا چراغ حداقل 18 اینچ بالاتر از مواد بستر باشد. در زمستان اطمینان حاصل کنید که فضایی را که در آن جوجه ها را نگه می دارید عایق بندی شده است تا لامپ های گرمایی بتوانند منطقه را به اندازه کافی گرم کنند.

در صورت سوختن یک لامپ در هوای سرد ، یک واحد دو لامپ پشتیبان تهیه کنید. قبل از نصب چراغ حرارتی ، مطمئن شوید که دارای سوکت های پرسلینی مورد تایید این لامپ ها هستید و مطمئن شوید که لامپ نمی تواند به زمین بیفتد ، در صورتی که می تواند به یک خطر آتش سوزی تبدیل شود.

محافظ دایره ای جوجه یک روزه

در هفت تا ده روز اول پس از جوجه کشی ، از یک مانع دایره ای به نام محافظ پرورش جوجه یک روزه استفاده کنید تا جوجه ها را محدود کنید. محافظ پرورش دهنده باید حدود 15 تا 16 اینچ ارتفاع داشته باشد. بیشتر محافظ های تولیدشده از کارتن ساخته شده اند.

محافظ  از دور شدن جوجه های کوچک از منبع گرما جلوگیری کرده و نابرابری هوای سرد را کاهش می دهد. ناحیه ای که توسط محافظ جوجه احاطه شده است باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا جوجه ها بتوانند به سمت یا از منبع گرما حرکت کنند تا منطقه راحتی  برای دما پیدا کنند. هنگامی که جوجه ها هفت روزه شوند ، محافظ پرورش دهنده می تواند برداشته شود.

محافظ جوجه یک روزه

تجهیزات تغذیه و آبیاری:

طیور جوان به تجهیزات تغذیه و آبیاری نیاز دارند که متناسب با اندازه کوچک آنها طراحی شده باشد.
جوجه ه توانایی ذاتی تشخیص غذا ندارند. آنها ذرات کوچک ، مغذی یا غیر مغزی را نوک می زنند. هنگامی که جوجه ها با مادران خود پرورش می یابند ، همانطور که مادران خود را دنبال می کنند توجه آنها به سمت مواد مغذی معطوف می شود. به خصوص هنگام پرورش جوجه بدون مادر آنها ،باید خوراک پرندگان جوان را به راحتی داشته باشید.

برای یکی دو روز اول پس از ورود جوجه های یک روزه ، خوراک را در ظرف کم عمق یا کارتن تخم مرغ و بدون درب قرار دهید ، این امر باعث می شود  جوجه ها به راحتی غذا را پیدا کنند. با بزرگ شدن جوجه ها ، فیدرهای بزرگتری تهیه کنید.
ظرف اب جوجه یک روزه تجاری در دسترس هستند و به طور معمول یک گالن و یا لیتر شیشه تشکیل شده است که شما آن را پر میکنید و پس از آن برعکس کنید و یک  پیچ بر روی پایه اصلی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که جوجه ها به آب تمیز به طور مداوم دسترسی دارند.

تجهیزات جوجه یک روزه

آماده سازی

اقدامات زیر را برای تهیه منطقه پرورش جوجه ها انجام دهید:

درجه حرارت

کمی حرارت اضافی را تأمین کنید تا جوجه ها به خوبی پراکنده شوند. اگر گرما خیلی زود از بین برود ، پرندگان احتمالاً دچار مشکلات تنفسی می شوند. در زمستان ، گرما باید شش هفته اول پس از رسیدن پرندگان ، حتی اگر پرها کاملا پر باشد.، ادامه یابد تا از یخ زدگی آبخوارها جلوگیری شود. در طی پرورش تابستان ، اقدامات لازم را انجام دهید تا دما برای جوجه های هچری به زیر37 درجه  برسد.

مادر مصنوعی

هنگام استفاده از مادر مصنوعی ، دمای اولیه را در 37 درجه تا 38 درجه تنظیم کنید. درجه حرارت 2 اینچ بالاتر از کف ، زیر لبه شناور را اندازه بگیرید. هر هفته دما را 2 درجه کاهش دهید تا دیگر نیازی به گرمای اضافی نباشد جوجه های هچ شده  بهترین شاخص راحتی آنها هستند.

اگر جوجه ها در زیر منبع گرما جمع شوند.، محل انها سرد هست و شما باید گرما را بیشتر کنید. اگر جوجه ها سعی کنند تا آنجا که ممکن است از منبع گرما فاصله بگیرند ، باید گرما کاهش یابد.
وقتی از لامپ مادون قرمز استفاده می کنید ، جوجه ها با حرکت به سمت منبع گرما یا دور شدن از آن.، به شما می گویند که آیا دما مناسب است. از آنجا که تابش از یک لامپ مادون قرمز باعث گرم شدن هوا نمی شود.بلکه فقط اجسامی را که در اطراف ان قرار دارد گرم می کند.، اندازه گیری دمای هوا نشانگر راحتی پرنده نیست.

اگر جوجه به گرمای بیشتری احتیاج دارد ، لامپ را پایین بیاورید (کمتر از 30 سانت از مواد بستر) کاهش ندهید یا از لامپهای اضافی با توان بالاتر استفاده کنید. برای کاهش گرما ، لامپ را خاموش نکنید ، از لامپ کوچکتر استفاده کنید یا لامپ را تا حداکثر ارتفاع حدود 50 سانت بالاتر از مواد بستر بالا ببرید. هر هفته ، حرارت اضافی را با بالا بردن چراغ حرارتی 6 سانت کاهش دهید تا حداکثر ارتفاع آن 50 سانت باشد.

درجه حرارت جوجه یک روزه

موضوعات ویژه جوجه های پرندگان ابزی

با چند احتیاط ویژه می توان پرندگان آبزی را مانند مرغ ها پرورش داد:

دسته ها

دیدگاه ها

یک دیدگاه دربارهٔ «پرورش جوجه یک روزه»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *