تغییراتی که در میزان جمعیت جهان پدید آمده، باعث ظهور روش‌های جدید برای تولید مواد غذایی شده است. رشد روز افزون جمعیت، فرصت تولید مواد غذایی را به کمک روش‌های طبیعی و سنتی از ما گرفته و همگان درصدد هستند تا برای برآورده کردن این نیاز، دست به دامن روش‌ها و دستگاه جوجه کشی نوین شوند.

پروتئین‌ها یکی از گروه‌های مواد غذایی هستند که متخصصین در مورد مصرف آن توصیه‌های فراوانی دارند. از جمله مواد خوراکی که شامل این گروه مهم است، گوشت مرغ و تخم مرغ است. اما یک سوال؛ تخم مرغ و افزایش جمعیت چه ارتباطی با هم دارند؟ جواب این سوال به نحوه تولید تخم‌مرغ و گوشت مرتبط است. حتما دقت دارید که با پرورش مرغ به صورت سنتی، نمی‌توان مقدار زیادی تخم مرغ و یا گوشت مرغ تولید کرد. برای رسیدن به تولید انبوه در این زمینه و برطرف کردن این نیاز در کشور لازم است که، از دستگاه‌هایی استفاده شود تا توانایی تولید در سطح گسترده‌ای را داشته باشند و رشد جمعیت و رشد تولید موادغذایی، همگام با یکدیگر پیش بروند.

یکی از دستگاه‌هایی که در این زمینه بسیار راه‌گشا و کارآمد ظاهر شده، دستگاه جوجه کشی است. که در این نوشتار قصد داریم در مورد آن اندکی صحبت کنیم.

دستگاه جوجه کشی چیست؟

این دستگاه شرایط دمایی و رطوبتی مورد نیاز را برای تخم نطفه‌دار آماده کرده و شرایطی مصنوعی را برای رشد آن فراهم می‌کند. دقیقا همان رفتاری که مرغ مادر با تخم‌های نطفه‌دار خود انجام می‌دهد را این دستگاه شبیه‌سازی کرده و در اختیار تخم‌ها قرار می‌دهد. اگر دقت کرده باشید مرغ، تخم‌‌های خود را هر چند وقت یک بار جابجا کرده تا گرما به همه نقاط آن برسد؛ این دستگاه نیز همین حرکت را عینا تقلید کرده و انجام می‌دهد.

تخم هر جاندار تخم‌گذاری را می‌توان با استفاده از این دستگاه به روش مصنوعی رشد و پرورش داد. البته، یک استثناء در این زمینه وجود دارد و آن هم شتر مرغ است.

انواع دستگاه جوجه‌کشی

انواع دستگاه جوجه کشی، بر اساس ظرفیت دستگاه و تعداد تخم‌هایی که می‌توان در آن قرار داد، دسته بندی می‌شوند. بر این اساس نیز سه گروه دستگاه جوجه کشی وجود دارد که به ترتیب در مورد آن ها مختصراُ توضیحاتی داده خواهد شد:

ظرفیت این دستگاه، کمتر از 150 عدد بوده و اگر کسی علاقمند است که در این زمینه کسب و کاری درمنزل راه‌اندازی کند، می‌تواند این دستگاه را خریداری کرده و در منزل مورد استفاده قرار دهد.

دستگاه جوجه کشی خانگی

این دستگاه، از دستگاه جوجه‌کشی خانگی بزرگتر است و ظرفیت آن نیز بیشتر است. ظرفیت این دستگاه، 150 تا 2000 عدد تخم‌مرغ می‌باشد. به دستگاه جوجه‌کشی نیمه صنعتی، مدیوم نیز گفته می‌شود.

برای فعالیت‌های وسیع‌تر از این دستگاه استفاده می‌شود. ظرفیت دستگاه جوجه‌کشی صنعتی 2000 عدد تخم‌‌‌مرغ به بالاست.

در مورد نحوه کارکرد دستگاه جوجه‌کشی چه می‌دانید؟

حتما اطلاع دارید که یکی از شرایط محیطی که باید برای تخم‌های نطفه‌دار محیا باشد، حرارت است. این دستگاه به کمک المنت‌های حرارتی که در آن تعبیه شده است، این شرط را به‌ خوبی در محیط دستگاه فراهم می‌کند. البته ناگفته نماند که مرتبا این درجه حرارت، توسط ترموستات‌ها کنترل می‌شود. دمایی که مورد نیاز است تا جوجه کشی با بهترین کیفیت انجام شود، 37.8 درجه سانتی‌گراد است. دماهای بالاتر و یا پایین‌تر باعث مرگ‌ تخم‌ها خواهد شد.

 

همان‌طور که این تخم‌‌ها به حرارت و گرما نیاز دارند، باید رطوبت نیز برای آنها تامین شود. میزان رطوبت مورد نیاز برای انجام جوجه‌کشی 55 تا 65 درصد است. توجه داشته باشد که  میزان رطوبت، باید تحت کنترل و نظارت دقیق باشد، تا هیچ‌گونه مشکلی برای تخم‌ها ایجاد نشود.

علاوه بر دما و رطوبت، باید تهویه نیز مورد توجه باشد. مقدار مناسب و مطلوب اکسیژن برای این کار، 10تا 20 درصد است. دقت کنید چنانچه میزان اکسیژن از 5 درصد پایین‌تر آید، راندمان جوجه‌کشی نیز کاهش پیدا می‌کند. حتی میزان دی‌اکسید کربن موجود در هوای دستگاه، نیز باید تحت کنترل و نظارت دقیق باشد تا تخم‌های نطفه‌دار بدون هیچ مشکلی رشد و تکامل پیدا کنند.

از دیگر امکاناتی که این دستگاه برای جوجه‌کشی در اختیار قرار  می‌دهد، چرخش تخم‌هاست. تخم‌ها داخل دستگاه چرخانده می‌شوند تا نطفه به پوسته نچسبیده و سالم باقی بمانند. در این دستگاه، تخم‌ها نیز هر 4 ساعت یک بار، کاملا چرخانده می‌شوند تا شرایط پرورش تخم‌ها دقیقا مانند زمانی باشد که آن‌ها زیر مرغ مادر قرار دارند.

قابلیت‌ها و فناوری به کار رفته در دستگاه‌جوجه کشی نوین

این دستگاه ها نیز از پیشرفت تکنولوژی عقب نمانده و توانسته خود را کاملا بروز کند تا شرایط مناسب و مطلوبی را برای رشد تخم‌ها فراهم کند. از جمله قابلیت‌هایی که در این دستگاه قرار دارد تا کارایی آن چند برابر شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در گذشته جنس بدنه دستگاه جوجه کشی از فلز بود و این جنس، معایبی داشت مانند زنگ‌زدن و تبادل دمایی بین محیط و دستگاه. تبادل حرارتی،  راندمان را تا حد زیادی کاهش و هزینه ها را افزایش می‌داد اما امروزه، از PVC برای بدنه دستگاه استفاده می‌کنند. که علاوه بر اینکه دو مشکل فوق را حل می‌کند، در مقایسه با فلز، قابلیت ضدعفونی‌کنندگی بالاتری دارد.

از جمله شرایطی که حتما باید توسط دستگاه چوجه کشی فراهم شود، تنظیم دما و رطوبت است که با استفاده از سنسورها انجام خواهد شد. برای افزایش دقت در این زمینه، بهتر است حتما از سنسورهایی که دقت بالایی دارند و بسیار حساسند استفاده کرد.

برای فراهم کردن رطوبت در دستگاه جوجه‌کشی  در گذشته ، یک ظرف آب و یک تکه اسفنج استفاده می‌شد.  اما امروزه، فراهم کردن رطوبت لازم با استفاده از پدهای سلولزی، فناوری به نام التراسونیک و پمپ آن انجام می‌شود. پدهای سلولزی، ذکر شده قادرند تا 10 برابر میزان ظرفیت خود آب ذخیره کند.فناوری التراسونیک نیز با استفاده از امواج مافوق صوت مولکول‌های آب را جدا کرده و رطوبت مورد نیاز را تامین می‌کند.

در دستگاه جوجه‌کشی، تخم‌ها توسط راک‌ها چرخانده می‌شوند. راک‌ها نیرویی را از موتور دریافت می‌کنند. آن را به شانه‌ها، انتقال می‌دهند و بدین صورت تخم‌ها در دستگاه جوجه کشی در جای خود می‌چرخند.

دسته ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.